Logowanie
Nadaj nowe hasło
Jeśli jesteś już klientem to wprowadź swój adres e-mail i potwierdź hasłem. Logowanie umożliwia zakup nowych programów po cenach promocyjnych, rozszerzenie posiadanego oprogramowania, zamówienie abonamentu na aktualizacje oraz konsultacje serwisowe.
Nie masz konta?Zarejestruj się
|
Akord z karty pracy jest szczególnym przypadkiem wykorzystania ewidencji akordowej do rozliczania płacy godzinowej według różnych stawek. Istnieją dwie możliwości rozliczania płacy godzinowej wg różnych stawek:
specyfika zakładu określa kilka stałych stawek godzinowych dla większości pracowników w zależności od charakteru wykonywanej pracy (np. w klinikach medycznych dodatkowo płatne wg różnych stawek dyżury dzienne, nocne i ostre w zależności od ilości godzin)
istnieje wiele różnych specyficznych stawek za godzinę w zależności od rodzaju pracy w danym dniu (np. w przedsiębiorstwach robót drogowych różne stawki, w zależności od rodzaju maszyny, na której pracuje operator)
1. W pierwszym przypadku wystarczy zdefiniować w miesięcznej karcie pracy kilka różnych rodzajów godzin (patrz Definiowanie i nadzór - Składniki kart pracy), a następnie wprowadzić nowe składniki wynagrodzenia (patrz Definiowanie i nadzór - Składniki wynagrodzeń), które w definicji pobierałyby określony rodzaj godzin (funkcja godz) i przemnażały przez określoną (w definicji) stawkę.
2. W drugim przypadku nie możemy wprowadzić tak wielu rodzajów godzin w karcie pracy, gdyż zarówno
same rodzaje godzin, jak i stawki za dany rodzaj mogą się zmieniać w trakcie miesiąca. Moglibyśmy rozwiązać
to przy pomocy ewidencji akordu, czyli określić składniki akordu
jako odpowiednie prace na różnych maszynach i wprowadzać te prace w
ewidencji akordowej. Ale my chcemy dodatkowo powiązać to z czasem pracy.
I właśnie akord z karty pracy umożliwia automatyczne wpisy z miesięcznej karty pracy
do ewidencji akordu. W tym celu należy w miesięcznej karcie pracy:
w danym dniu wprowadzić ilość godzin
ustawić się ponownie na tym dniu i po wciśnięciu Ctrl Enter wprowadzić stawkę za dany dzień
Po takiej operacji zostanie automatycznie utworzony odpowiedni zapis w ewidencji akordu za dany dzień.
Jeśli stawka w przeciągu miesiąca nie uległa zmianie, to możemy najpierw uzupełnić godziny pracy za cały miesiąc,
a następnie wcisnąć Ctrl Enter na sumie godzin. W ewidencji akordu utworzony zostanie wtedy
zapis obejmujący cały miesiąc.
Jeśli sporadycznie zdarzy się praca jednego dnia wg różnych stawek, to możemy to uwzględnić już bezpośrednio w ewidencji akordu, to znaczy:
w karcie pracy w danym dniu wprowadzić sumaryczną ilość godzin i pierwszą stawkę
w ewidencji akordowej odszukać ten wpis i skorygować ilość godzin wg pierwszej stawki
w ewidencji akordowej wprowadzić dodatkowy wpis za ten dzień z właściwą ilością godzin wg drugiej stawki
podobnie wprowadzić w ewidencji akordowej godziny wg kolejnych stawek
Jeśli sytuacja pracy wg różnych stawek jednego dnia jest permanentna, należy określić maksymalną ilość zmian rodzaju pracy jednego dnia i wprowadzić tyle składników w karcie pracy. Dla czytelności karty pracy najlepiej ograniczyć to do 5 składników (nie oznacza to maksymalnej ilości wszystkich rodzajów prac, tylko maksymalną ilość różnych rodzajów prac wykonywanych jednego dnia, kolejnego dnia mogą to być zupełnie inne rodzaje). Teraz jeśli jednego dnia wystąpi jeden rodzaj pracy, wpisujemy go w pierwszych godzinach i określamy stawkę (to będzie stawka tylko na ten dzień, kolejnego dnia może być wprowadzona inna). Kolejny rodzaj pracy w danym dniu (godziny i stawkę) wprowadzany go w drugich godzinach, co spowoduje wprowadzenie drugiego wpisu w ewidencji akordu z danego dnia.