Logowanie
Nadaj nowe hasło
Jeśli jesteś już klientem to wprowadź swój adres e-mail i potwierdź hasłem. Logowanie umożliwia zakup nowych programów po cenach promocyjnych, rozszerzenie posiadanego oprogramowania, zamówienie abonamentu na aktualizacje oraz konsultacje serwisowe.
Nie masz konta?Zarejestruj się
08 października 2021
Informacje o nowym systemie poboru opłat oraz uldze podatkowej, z której mogą skorzystać podatnicy użytkujący auta o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony.
Od 1 października 2021 r. system e-TOLL jest jedynym systemem do wnoszenia opłaty elektronicznej. Od tego dnia nie działa system viaTOLL oraz urządzenia viaBOX i viaAUTO. Dotychczasowi użytkownicy tych urządzeń powinni korzystać z aplikacji mobilnej e-TOLL PL lub urządzeń pokładowych kompatybilnych z e-TOLL. Należy pamiętać aby wyrejestrować się z systemu viaTOLL. Może to zrobić zarówno przed - jak i po 30 września. Na odzyskanie kaucji za urządzenie pokładowe (tzw. OBU/viaBOX) oraz przeksięgowanie środków z rachunku viaTOLL użytkownicy mają czas do 30 września 2022 r. Informacje jak wyrejestrować się z viaTOLL dostępne są na stronie etoll.gov.pl. Użytkownicy pojazdów ciężkich (dopuszczalna masa całkowita powyżej 3,5 tony oraz autobusy) muszą zarejestrować się w e-TOLL i wybrać urządzenie do przekazywania danych geolokalizacyjnych (urządzenie pokładowe OBU/ZSL lub aplikację mobilną e-TOLL PL).
Użytkownicy pojazdów lekkich (dopuszczalna masa całkowita poniżej 3,5 tony tj. auta osobowe, dostawcze, motocykle) mogą korzystać z manualnego sposobu poboru opłat do 30 listopada 2021 r. Po tej dacie manualny system zostanie wyłączony, a na państwowych autostradach Konin-Stryków (A2) i Wrocław-Sośnica (A4) przejazd będzie odbywał się w trybie „free flow”, bez zatrzymywania się przed bramkami.
Kierowcy samochodów osobowych, którzy od 1 grudnia br. nie będą korzystać z aplikacji e-TOLL PL lub z urządzeń pokładowych do przekazywania danych geolokalizacyjnych, opłacą przejazd poprzez zakup biletu autostradowego (e-biletu).
Użytkownicy motocykli od 1 grudnia 2021 r. będą mogli opłacać przejazdy w aplikacji e-TOLL PL lub kupując bilet autostradowy.
W ustawach o podatkach dochodowych zostały dodane przepisy określające tzw. ulgę e-TOLL (ulgę na zakup urządzeń lokalizacyjnych). Ulgę tę określają przepisy art. 38ea ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - dalej u.p.d.o.p., art. 52ja ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – dalej u.p.d.o.f., oraz art. 57aa ustawy z 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – dalej u.z.p.d.
W ramach ulgi e-TOLL podatnicy mogą odliczać wydatki na zakup urządzeń lokalizacyjnych:
W ramach ulgi e-TOLL odliczeniu podlegają:
W ramach ulgi e-TOLL odliczeniu podlegają wyłącznie wydatki poniesione przez podatników w 2021 r. Wydatki i opłaty podlegają odliczeniu w ramach ulgi e-TOLL tylko wówczas, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie.
Wydatki i opłaty podlegają odliczeniu w ramach ulgi e-TOLL w kwotach netto i do wysokości kwoty stanowiącej iloczyn 500 zł oraz liczby zewnętrznych systemów lokalizacyjnych lub urządzeń pokładowych, przy czym liczba tych systemów lub urządzeń nie może być większa niż liczba pojazdów, które wykonały w 2021 r. co najmniej jeden przejazd, za który podatnik, a w przypadku podatników będących wspólnikami spółki niebędącej osobą prawną – ta spółka, uiścili opłatę elektroniczną z wykorzystaniem tego zewnętrznego systemu lokalizacyjnego lub urządzenia pokładowego.
Uwaga!
Z art. 13ha ust. 3 u.d.p. wynika, że za opłatę elektroniczną uznaje się opłatę pobieraną za przejazd drogami krajowymi pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autobusami. Nie będzie zatem możliwości skorzystania z ulgi za zakup urządzenia do samochodu osobowego oraz motocykla którym nie wykonano takiego przejazdu. |
Odliczenia dokonuje się w ramach zeznania:
Skorzystanie z tej ulgi nie ogranicza możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych dotyczących środków zewnętrznych systemów lokalizacyjnych oraz urządzeń pokładowych jako środków trwałych.
Administratorem danych e-TOLL jest Krajowa Administracja Skarbowa oraz Ministerstwo Finansów. Aplikacja jest zintegrowana z bazą CEPIK (na podstawie numeru rejestracyjnego pojazdu ustalane są automatycznie takie dane jak marka i model) oraz systemem SENT monitorującym przewóz towarów wrażliwych.
Pojawiają się zatem istotne wątpliwości, czy dane z systemu e-TOLL nie zostaną wykorzystane przez organy podatkowe w kontrolach i postępowaniach podatkowych. Jak donosi Puls Biznesu „[…] Dane z aplikacji mogą posłużyć np. do kontrolowania, czy dany pojazd w określonym czasie rzeczywiście był wykorzystywany do celów służbowych, związanych z działalnością gospodarczą przedsiębiorcy, czy może do celów prywatnych. Ponieważ organy skarbowe uzyskają precyzyjną informację o celu podróży, dane z geolokalizacji mogą być wykorzystane do kwestionowania konkretnych faktur za paliwo, przedstawionych przez firmę jako koszt uzyskania przychodu. Pokusa wykorzystania informacji pozyskanych z systemu e-Toll do weryfikacji podatników może być bardzo silna […]”
Mariusz Raszczyk
Doradca podatkowy nr 07166
Wieloletni współpracownik RESET2
Prowadzi biuro rachunkowe VERUM