Wprowadzanie środka do ewidencji

,    - INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA - ŚRODKI TRWAŁE

Okno ŚRODKI TRWAŁE zawiera ewidencję z podziałem na:

Wprowadzenie środka do ewidencji jest wstępnym etapem przyjęcia środka do użytkowania. Nowy środek wprowadzamy (przygotowujemy) klawiszem Ins. Wypełniamy następujące dane:

Zaakceptowanie  OK nowego wpisu nie jest jednoznaczne z przyjęciem środka do ewidencji. Przyjęcie wprowadzonego środka do użytkowania jest oddzielną operacją, którą należy wykonać po uzupełnieniu dokumentów zakupu.

UWAGI:

  1. Jeśli przy uzupełnianiu danych określimy pola Wartość początkowa, Data przyjęcia na zakładce AMORTYZACJA operacja przyjęcia wykona się automatycznie i środek gotowy jest już do użytkowania. Można jeszcze tylko dla porządku uzupełnić dokumenty zakupu.

  2. W większości przypadków, jeśli nie prowadzimy rozbudowanej ewidencji środków trwałych, korzystanie z okien DOWODY, OPERACJE i PLAN AMORTYZACJI nie jest konieczne. Wprowadzenie środka do ewidencji i comiesięczne odpisy amortyzacyjne można wykonać w całości w oknie ŚRODKI TRWAŁE.

Poprawę danych umożliwia klawisz F6, natomiast usunięcie wpisu klawisz Del. Poprawa i usuwanie wpisów są możliwe tylko wtedy, gdy okres nie jest zamknięty, to znaczy gdy data przyjęcia środka jest wcześniejsza niż data zamknięcia (patrz ROZPOCZĘCIE PRACY - Okno główne - Bieżąca data i okres) lub gdy środek nie został jeszcze przyjęty na stan.
UWAGA. Kasowanie służy do usunięcia pozycji z ewidencji w przypadku błędnego wprowadzenia, nie służy natomiast do likwidacji środka (patrz Operacje na środkach - Zakończenie użytkowania).

Każdy środek posiada własne ewidencje:

Klawisze Shift Ctrl W wywołują od razu wszystkie ewidencje. Wymienione klawisze skrótów działają zarówno w oknie ŚRODKI TRWAŁE, jak również w poszczególnych ewidencjach, umożliwiając przełączanie się na inne ewidencje. Powrót do okna ŚRODKI TRWAŁE umożliwia skrót Shift Ctrl G.

Przycisk struktura kosztów umożliwia określenie kosztów amortyzacji wg miejsc powstawania. Dostęp do struktury kosztów możliwy jest przy zaznaczonej opcji Korzystanie z biblioteki MPK w oknie Ustawienia kont na zakładce OGÓLNE.

Funkcja  F4 obok Uporządkowania pozwala uwidocznić środki z zakresu:

UWAGA. Jeśli chcemy usunąć wybraną w jakimś polu filtra wartość, to po ustawieniu się na tym polu naciskamy klawisze Del lub Backspace.

Funkcja F2 udostępnia wydruk karty środka trwałego, ewidencji i wykazu środków oraz etykiet z kodami kreskowymi oraz planu amortyzacji i tabeli amortyzacyjnej (patrz Wydruki).

Bezpośrednie wpisanie fragmentu nazwy (lub numeru ewidencyjnego) spowoduje szybkie wyszukanie danego środka. Przy pierwszym wyszukiwaniu należy określić pole, po którym szukamy (Szukaj po). Może to być Skrót nazwy, Nr ewid. lub dowolne inne pole określające środek.