Obieg dokumentów

Parametryzacja systemu

Obieg dokumentów polega na wysyłaniu maila do określonego odbiorcy w wyniku jakiegoś działania w systemie. Najczęściej jest to zatwierdzenie dowolnego rekordu, w którym dokonano zmian w pewnych polach. Docelowy mail może zawierać informacje o konieczności zmodyfikowania kolejnych pól w tabelach, które to modyfikacje mogą być realizowane np. przez moduł WWW. Modyfikacje tych pól generują wysyłanie następnego maila do innego odbiorcy. Powoduje to powstanie łańcucha powiadomień kolejnych odbiorców o działaniu jakiegoś procesu w systemie.
Dobrym przykładem może być wysyłanie przez pracownika wniosku urlopowego do przełożonego, który może ten wniosek zatwierdzić lub odrzucić, a następnie wysłać zwrotne powiadomienie do pracownika składającego wniosek. W tym konkretnym przypadku pracownik wpisuje do karty urlopowej przez moduł WWW nowy rekord z urlopem planowanym, i po jego zatwierdzeniu wysyła się mail na adres przełożonego z informacją, że wniosek został złożony. W treści maila zostają wygenerowne dwie akcje, które może podjąć przełożony - albo zatwierdzić wniosek, albo go odrzucić. Akcje mają formę linków do strony obsługiwanej przez moduł WWW. Pierwsza zmienia w rekordzie wystawionym przez pracownika jako wniosek status na 'zatwierdzony', druga na 'odrzucony'. Po zatwierdzeniu zmian w rekordzie wysyła się mail zwrotny do pracownika z informacją o podjętej akcji. Na tym łańcuch obiegu dokumentów się kończy.

Standardowo w programie zdefiniowane ścieżki obiegu dokumentów dostępne są po wciśnięciu prawego przycisku myszy:

UWAGA. Tylko aktywne elementy obiegu dokumentów powodują akcję w postaci wysłania e-maila. Po wstawieniu dodatkowych elementów obiegu należy odpowiednio ustawić opcję Aktywny na zakładce Parametry we wszystkich pozycjach.

Aby zdefiniować jakiś element łańcucha obiegu dokumentów należy z Menu-Ustawienia, wybrać Obieg dokumentów i wypełnić następujące pola poniżej.

Na zakładce Wiadomość:

Na zakładce Akcje:

Zakładka ta jest widoczna tylko dla rodzaju E-mail/WWW. Można zdefiniować wiele akcji, a w każdej z nich następujące informacje (jedna akcja może zmienić wartości 3 pól tabeli):

UWAGA. Żeby linki z akcjami pojawiły się w e-mailu z wnioskiem to należy określić Adres URL wywołania portalu na zakładce KONFIGURACJA w ustawieniach środowiska modułu WWW - patrz Udostępnianie przez internet.

Na zakładce Parametry:

Działanie elementów obiegu dokumentów opiera się na wyzwalaczach typu AfterPost, które są uruchamiane tylko w pewnych warunkach (definiowanych jako Warunek) np. podczas zmiany wartości niektórych pól. Definicje elementów obiegu dokumentów opierają się na zapytaniach SQL z wykorzystaniem wewnętrznych symboli dostępu do tabel i pól aplikacji. Dwuklik myszy na większości pól definicji powoduje otwarcie okna wygodnego edytora zapytań SQL. Przed przystąpieniem do definiowania elementów obiegu dokumentów zaleca się przeczytanie całego rozdziału Obiekty użytkownika, a zwłaszcza podrozdziału Wyzwalacze użytkownika, oraz dobrze jest zapoznać się z przykładem wyzwalaczy. Poniżej zamieszczony jest przykład łańcucha obiegu dokumentów.

Przykład

Łańcuch obiegu dokumentów składa się z 3 elementów: wniosek urlopowy, zatwierdzenie wniosku i odrzucenie wniosku.

Wniosek urlopowy

Wniosek urlopowy zawiera akcje TAK na zatwierdzenie i NIE na odrzucenie. Akcja TAK jest zdefiniowana następująco: Akcja NIE jest zdefiniowana bardzo podobnie, z tym że tekst 'zatwierdzony' został zastąpiony przez 'odrzucony', a pole STATUS otrzymuje wartość 2

Zatwierdzenie wniosku urlopowego

Odrzucenie wniosku urlopowego

UWAGI

1. Podczas używania tagów (np.{FIRMY.Nazwa}), możemy korzystać ze znaków specjalnych, takich jak - #, $.

Przykład:
{FIRMY.#Nazwa} zwraca wartość: Przykładowa_Firma
{FIRMY.Nazwa} zwraca wartość: 'Przykładowa_Firma'
{FIRMY.$Nazwa} zwraca wartość: Poprzednia_Nazwa_Firmy

2. Zmienna specjalna <API> w zależności od sposobu logowania przyjmuje następujące wartości