Rozliczenie podatku CIT

,    - INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA - KSIĘGA HANDLOWA - Zamknięcie miesiąca

Po zaksięgowaniu wszystkich dokumentów możemy przejść do rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych CIT. W przypadku osób fizycznych i spółek cywilnych/jawnych rozliczamy podatek dochodowy od osób fizycznych PIT (patrz Miesięczne deklaracje PIT).

Spółki komandytowe oraz niektóre spółki jawne, które wybrały w danych firmy w polu Rodzaj podatnika opcję spółka jawna/komandytowa (PIT+CIT), mogą korzystać z rozliczenia CIT dopiero od maja 2021 r., a do kwietnia 2021 r. powinny rozliczać podatek od osób fizycznych PIT. W tego typu spółce, należy w kwietniu 2021 wykonać dodatkowe przeksięgowanie wyniku finansowego (tak jak zwykle na koniec roku), co pozwoli rozpocząć w maju naliczanie od zera podatku CIT.

Podatek CIT jest obliczany na podstawie sald na odpowiednich kontach za zadany miesiąc/kwartał (w ramach wybranego roku obrotowego), dlatego przed przystąpieniem do rozliczania podatku należy określić właściwy rok obrotowy (w przypadku korzystania z roku obrotowego innego niż rok kalendarzowy). Wskazane jest także przeliczenie sald wszystkich kont w oknie PLAN KONT przy pomocy przycisku Przelicz wszystkie konta. Jeśli rozliczamy CIT kwartalnie, to salda należy przeliczyć po kolei za wszystkie miesiące kwartału.

W oknie KSIĘGA HANDLOWA klikamy w przycisk . W zależności od ustawienia parametru Deklaracja (w danych firmy na zakładce Ustawienia/CIT w tabelce Parametry) ukażą się dane do miesięcznej deklaracji CIT-2 lub kwartalnej deklaracji CIT-2K .

Deklaracji CIT-2 od jakiegoś czasu się już nie składa do urzędu, dlatego używane w programie nazewnictwo "deklaracja CIT-2" itp. należy rozumieć jako "rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych" za dany miesiąc/kwartał.

Pozycje w oknie uwidaczniają miesiące (kwartały) od początku roku do bieżącej daty programu (patrz ROZPOCZĘCIE PRACY - Okno główne - Bieżąca data i okres). Pokazane wartości są wartościami narastającymi od początku roku do końca danego miesiąca/kwartału. Wyjątkiem jest kolumna Do zapłaty pokazująca wartości z wybranego miesiąca/kwartału.

UWAGA. Przy roku obrotowym różnym od kalendarzowego w kolumnie Rok wykazany jest bieżący rok obrotowy zdefiniowany w oknie FIRMY na zakładce Ustawienia - Rok obrotowy. Natomiast w dostępnej opcjonalnie (przycisk lub Ctrl F4) kolumnie Rok kalendarzowy wskazany jest konkretny rok, którego dotyczy miesiąc (kwartał).

Przechodząc na zakładkę Pozycja mamy wgląd (i możliwość ewentualnej poprawy) wszystkich pól z deklaracji. Pola jasnoszare podstawiają się na podstawie danych wprowadzonych do księgi lecz w szczególnych przypadkach można je samemu zmodyfikować. Pola białe należy w razie potrzeby uzupełnić ręcznie, gdyż nie wynikają z innych danych wprowadzanych w programie. Pola ciemnoszare przeliczają się na podstawie innych pól wprowadzonych w deklaracji i nie można (nie ma potrzeby) ich modyfikować.

UWAGA. W podatku dochodowym CIT składanym od 2019 roku wprowadzona została odrębna kategoria źródła przychodów w postaci zysków kapitałowych oraz rozdzielnie dochodów uzyskanych z tego źródła od pozostałych dochodów podatnika. Skutkuje to niezależnym liczeniem przychodów, kosztów i dochodów pochodzenia kapitałowego i niekapitałowego. Również rozliczenie straty z lat ubiegłych dostępnej na zakładce CIT-8/O wprowadzone zostać powinno niezależnie dla zysków kapitałowych i pozostałych.

Po wydrukowaniu, sprawdzeniu i podpisaniu deklaracji należy uniemożliwić późniejsze przypadkowe jej modyfikacje. Służy do tego przycisk Zamknij deklarację.
UWAGI:

  1. Ważne jest, żeby zamknięcie deklaracji poprzedzone zostało zamknięciem księgi (F12 - Data zamknięcia). Inaczej w przypadku zamknięcia deklaracji i modyfikacji danych w księdze, deklaracja nie zostanie uaktualniona.

  2. Deklaracje zamykamy po kolei, czyli np. żeby zamknąć miesiąc marzec musi być zamknięty miesiąc luty

  3. W szczególnych przypadkach może zajść potrzeba otwarcia zamkniętej deklaracji. Nie jest to operacja zalecana, jednak możliwa do wykonania (klikamy  Otwórz deklarację).

  4. Zamknięcie deklaracji bardzo przyspiesza pracę, gdyż deklaracje zamknięte nie są powtórnie przeliczane.

Menu drukowania (F2) umożliwia wydrukowanie zestawienia należnego podatku dochodowego CIT za wybrany miesiąc/kwartał - Zestawienie podatku CIT.

Jeżeli ustawimy się na ostatnim okresie w danym roku (tzn. na miesiącu grudniu w przypadku deklaracji miesięcznych lub na czwartym kwartale w przypadku deklaracji kwartalnych), dostępny stanie się wydruk rocznego rozliczenia podatku CIT-8 oraz wykonanie e-Deklaracji CIT-8 czy wizualizacji (patrz e-Deklaracje). Możliwy jest również wydruk pustego formularza CIT-8 (patrz ZESTAWIENIA I RAPORTY - Wzory dokumentów).

UWAGA. W przypadku konieczności wypełnienia załącznika albo pola do zeznania podatkowego rocznego, które nie jest obsługiwane w programie, z poziomu okna e-Deklaracja CIT-8 opcja Zapisz e-deklarację do pliku umożliwia zapisanie deklaracji wraz z dotępnymi załącznikami w postaci pliku z rozszerzeniem .xml w dowolnej lokalizacji na dysku. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zapisany plik zaimportować do formularzy interaktywnych dostępnych na stronach Ministerstwa Finansów. Po otwarciu formularza dane wczytujemy korzystając z opcji EDYCJA - OPCJE FORMULARZA - IMPORTUJ DANE i wskazujemy utworzony wcześniej plik XML oraz uzupełniamy resztę informacji (patrz e-Deklaracje - Eksport danych do formularzy interaktywnych MF).