|
Rozdział dotyczy osób fizycznych i spółek osobowych. W przypadku jednostek budżetowych należy go pominąć, a w przypadku osób prawnych należy skorzystać z rozdziału KSIĘGA HANDLOWA - Zamknięcie miesiąca - Rozliczenie podatku CIT.
Spółki komandytowe oraz niektóre spółki jawne, które wybrały w danych firmy w polu Rodzaj podatnika opcję spółka jawna/komandytowa (PIT+CIT), mogą korzystać z rozliczenia PIT do kwietnia 2021 r., a od maja 2021 r. powinny rozliczać podatek od osób prawnych CIT. W tego typu spółce, należy w kwietniu 2021 wykonać dodatkowe przeksięgowanie wyniku finansowego (tak jak zwykle na koniec roku), co pozwoli rozpocząć w maju naliczanie od zera podatku CIT.
Po zamknięciu księgi możemy przystąpić do sporządzenia miesięcznej (lub kwartalnej) deklaracji PIT dla wszystkich wspólników lub właściciela firmy. Jeśli dany wspólnik ma przychody z kilku działalności, przed rozliczaniem podatku dochodowego księgi z wszystkich działalności powinny być pozamykane.
Klikając w oknie głównym przyciskUWAGA. W przypadku biura rachunkowego lista zawierać będzie właścicieli i wspólników z wszystkich obsługiwanych firm.
Jeśli chcemy zobaczyć współwłaścicieli z aktualnie wybranej firmy, musimy
we Właściwościach (F4) okna
zaznaczyć Właściciele aktualnej firmy. Szybkie wybranie wspólników
aktualnej firmy umożliwia kombinacja klawiszy Shift F4.
W zależności od formy rozliczenia działalności, w których udziały ma dany właściciel, powinniśmy utworzyć następujące deklaracje:
PIT-5 - jeśli wybrana jest firma
,
która w polu Rozliczenia ma wybrane pełna księgowość (FK), księga przychodów i rozchodów lub najem lub dzierżawa
PIT-5L - dla firm na pełnej księgowości lub księdze przychodów i rozchodów, jeśli przy
właścicielu zaznaczymy Podatek liniowy
PIT-28 - dla firm na ryczałcie lub udziałów z najem lub dzierżawa - ryczałt - (patrz INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA programu R2KSIĘGA - MIESIĘCZNE ROZLICZENIE PIT - Rozliczenie podatku ryczałtowego (PIT-28)).
Deklaracje będą rozliczane miesięcznie lub kwartalnie, w zależności od ustawienia parametrów w danych podatnika
na zakładce PODATKI.
Obecnie deklaracje PIT-5 i PIT-5L już nie są wymagane przez urzędy skarbowe. Używane w programie ikony i nazwy PIT-5 należy traktować jako symboliczne rozliczenie odpowiedniego podatku dochodowego: wg skali podatkowej (PIT-5) i liniowego (PIT-5L).
UWAGA. Podatek PIT jest obliczany na podstawie sald na odpowiednich kontach za zadany miesiąc/kwartał, dlatego przed przystąpieniem do rozliczania podatku wskazane jest przeliczenie sald wszystkich kont w oknie PLAN KONT przy pomocy przycisku Przelicz wszystkie konta. Jeśli rozliczamy PIT kwartalnie, to salda należy przeliczyć po kolei za wszystkie miesiące kwartału. Uwaga ta dotyczy wszystkich firm, w których udziały ma wspólnik.
W ustaleniu, która forma opodatkowania będzie w nadchodzącym roku najkorzystniejsza, pomocny może okazać się wydruk Prognoza PIT-5 i PIT-5L, opisany w rozdziale Prognoza PIT-5 i PIT-5L.
UWAGA. W programie zostały uwzględnione zmiany podatkowe dotyczące Polskiego Ładu 2.0 (patrz Zmiany podatkowe - Polski Ład 2.0).