Pozycje w księdze handlowej

,    - INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA - KSIĘGA HANDLOWA - Księgowanie dokumentów

Wypełnianie pozycji jest kluczowym elementem księgowania dokumentów. W najprostszym przypadku, gdy całą kwotę dokumentu księgujemy na jedno konto oraz gdy całość jest po jednej stawce VAT, wprowadzamy tylko jedną pozycję. W innych przypadkach, jeśli wpis jest rozksięgowywany na kilka kont lub jeśli występuje kilka stawek VAT, wprowadzamy każde konto i każdą stawkę oddzielnie. Również jeśli jeden dokument dotyczy kilku kontraktów lub kilku MPK-ów, wprowadzamy kwoty z każdego kontraktu lub MPK-u w oddzielnych pozycjach.

Jeśli rozbijamy kwotę z faktury na kilka różnych pozycji, to zsumowane wg stawek vat kwoty netto, vat i brutto muszą być równe analogicznym sumom z księgowanej faktury. Dzięki temu faktura zostanie prawidłowo ujęta na koncie kontrahenta, w rejestrze vat oraz w rozrachunkach. Wszelkie dodatkowe księgowania związane z tą fakturą (rozliczenie zakupów, odchylenia, nie związane z biblioteką MPK rozksięgowanie na "piątki", itp.) wprowadzamy na zakładce Dekret poprzez odpowiednie zdefiniowanie ustawień kont i rejestrów księgowych i/albo ręczną korektę dekretu.

Przy wprowadzaniu poszczególnych pozycji uzupełniamy:

UWAGA. Do kolumn dostępnych standardowo w tabelce z pozycjami księgi można dodać trzy dodatkowe kolumny (np. z własnym polem). Służy do tego funkcja Dodatkowe kolumny w menu dostępnym po naciśnięciu prawego przycisku myszy na zakładce Pozycje w oknie KSIĘGA. Opcja dostępna tylko w wersji PRO.

We wpisach zakupowych pod tabelką z pozycjami (w prawym dolnym rogu) znajduje się przycisk Samochód (F4) umożliwiający automatyczne rozksięgowanie kosztów samochodu (osobowego lub ciężarowego).

Z kolei we wpisach typu S - sprzedaż krajowa pod tabelką z pozycjami (w prawym dolnym rogu) znajdują się przycisk Marża umożliwiający automatyczne zaksięgowanie faktury VAT marża.

Pod tabelką z pozycjami znajduje się podsumowanie zaksięgowanych kwot pod kątem podatku dochodowego (PRZYCHÓD, KOSZTY - suma obliczana jest dopiero po utworzeniu dekretu) oraz rejestrów VAT (SPRZEDAŻ i ZAKUP).