www.reset2.pl • Składki za luty 2022
Strona 1 z 1

Składki za luty 2022

: wt, 08 marca 2022 21:28
autor: Grażula
Żeby obliczyć składkę za luty na podstawie dochodu za miesiąc styczeń program wymaga zamknięcia deklaracji PIT-5 za luty, pomimo że w lutym nie ma jeszcze nic zaksięgowane. Uważam to za zbędną czynność i dodatkowy nakład pracy związany z naliczeniem składki. Ponadto : podatnik w ubiegłym roku był na ryczałcie a obecnie jest na kpir. Oczywiście założyłam zgodnie z zaleceniem nową firmę i przypisałam do mniej tego samego właściciela. Chcąc policzyć składki program żąda ode mnie zamykania też
PIT-28. Dlaczego ?! To dodatkowe nakłady pracy, Sama wysyłka deklaracji ZUS ( sprawdzanie, weryfikacja itp. wymagane przez płatnika ) pochłania sporo czasu.
Zmiana formy opodatkowania i zakładanie nowej firmy to udręka. Czy nie można częściowo skopiować danych do drugiej firmy np. środki trwałe, które musiałam na drugi raz wklepać do programu.

Re: Składki za luty 2022

: czw, 10 marca 2022 16:04
autor: JSz
Grażula pisze:
wt, 08 marca 2022 21:28
Żeby obliczyć składkę za luty na podstawie dochodu za miesiąc styczeń program wymaga zamknięcia deklaracji PIT-5 za luty, pomimo że w lutym nie ma jeszcze nic zaksięgowane. Uważam to za zbędną czynność i dodatkowy nakład pracy związany z naliczeniem składki
Z początkiem 2022 przyjmujemy zasadę, że skoro składki ZUS i podatek dochodowy są płacone w tych samych terminach, to zarówno informacja o nich będzie wysyłana w tym samym terminie - na zamkniętym okresie. Założyliśmy, że taki sposób postępowania będzie normą.
W przypadkach innych konieczne będzie zamykanie i ponowne otwieranie okresu.
Grażula pisze:
wt, 08 marca 2022 21:28
Chcąc policzyć składki program żąda ode mnie zamykania też
PIT-28. Dlaczego ?!
Czy są zamknięte udziały w poprzedniej firmie ? (okno firmy-ikona udziałowcy).
Grażula pisze:
wt, 08 marca 2022 21:28
Zmiana formy opodatkowania i zakładanie nowej firmy to udręka. Czy nie można częściowo skopiować danych do drugiej firmy np. środki trwałe, które musiałam na drugi raz wklepać do programu.
Mamy dwa sposoby na zmianę formy opodatkowania właściciela
a. założenie nowej firmy
b. zmiana formy działalności w oknie firmy

oba są równie skuteczne, oba rozwiązania mają swoje minusy.

a. możemy przenieść do drugiej firmy kontrahemtów poprzez plik, natomiast minusem może okazać się niedogodność związana ze środkami trwałymi. Odpisy środków, tabele amortyzacji można kontynuować w poprzedniej formie działalności, a zaksięgować dowód z amortyzacją w obecnej.
b. przed zmianą zalecamy dokonanie archiwizacji (zbiory-archiwizacja), minusem może okazać się konieczność powrotu do poprzedniego sposobu rozliczania, w celu dokonania np. korekt.