JPK - VAT od 01 stycznia 2018 - pytania i odpowiedzi

Lista najczęściej zadawanych pytań dotyczących korzystania z programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO opracowana przez pracowników serwisu Reset2.

Moderatorzy: sławek, Mariusz

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 705
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k.
Kontakt:

JPK - VAT od 01 stycznia 2018 - pytania i odpowiedzi

Post autor: sławek » pn, 20 listopada 2017 12:34

Od 01 stycznia 2018 obowiązkiem wysyłki JPK - VAT zostają objęci - dotąd z niego zwolnieni - mikroprzedsiębiorcy. Tym samym wszyscy zarejestrowani podatnicy VAT będą zobowiązani do składania - oprócz deklaracji VAT-7/7K - również szczegółowych rejestrów VAT w postaci plików JPK-VAT.

Poniżej druga część naszego praktycznego poradnika dotyczącego obsługi JPK-VAT:Co to jest JPK-VAT?
Zestaw informacji o działalności gospodarczej, stanowiący odzwierciedlenie rejestrów VAT, składany obowiązkowo do Ministerstwa Finansów.

Kiedy złożyć pierwszy JPK-VAT?
Obowiązek wchodzi z dniem 01. stycznia 2018. Pierwsze rejestry należy wysłać za okres 01/2018, czyli JPK - VAT - tak jak deklarację VAT-7 - należy wysłać najpóźniej do 25.02.2018 (a właściwie do 26.lutego; 25-ty wypada w niedzielę).

Czy mogę gdzieś zobaczyć jak krok po kroku przebiega wysyłka JPK-VAT?
Przygotowaliśmy dla Państwa filmy instruktażowe, na których pokazujemy krok po kroku wysyłkę JPK-VAT. Filmy dostępne są na naszym kanale w serwisie Youtube.
Film prezentujący wysyłkę przy użyciu certyfikatu kwalifikowanego pokazujemy tutaj.
Film obrazujący przygotowanie JPK-VAT w programie R2księga i wysyłkę przez aplikację Ministerstwa Finansów prezentujemy tutaj.
Film pokazujący wysyłkę JPK-VAT pochodzących z kilku różnych źródeł (np. z kilku programów) prezentujemy tutaj.

Czy skoro wysyłam JPK-VAT to nie muszę już składać deklaracji VAT-7?
Niestety, nie tak to działa. W dalszym ciągu składamy w urzędzie skarbowym deklaracje VAT-7 i VAT-7K. Dodatkowo natomiast dochodzi obowiązek wysyłki szczegółowych rejestrów VAT w postaci JPK-VAT.

Deklarację VAT składam kwartalnie. Czy JPK-VAT też wysyłać kwartalnie?
Nie. JPK-VAT wysyłany jest zawsze miesięcznie. Deklaracje VAT-7K można w dalszym ciągu składać kwartalnie.

Czy mogę wydrukować JPK-VAT i zanieść do Urzędu Skarbowego?
Nie. JPK-VAT został przewidziany jako raport dostarczany tylko i wyłącznie w formie elektronicznej. Wysyłkę JPK-VAT zapewniają programy księgowe oraz m.in. dedykowana aplikacja Ministerstwa Finansów.

Czyli deklarację VAT-7 mogę wydrukować i wysłać do urzędu pocztą tradycyjną, a JPK-VAT muszę wysłać z programu?
Niestety nie. Przy okazji wprowadzenia obowiązku JPK-VAT znika możliwość wysyłki papierowej deklaracji VAT. Od stycznia, w terminach identycznych z terminami JPK, wszelkie deklaracje vatowskie - VAT-7, VAT-UE, VAT-27 i inne również składane są tylko i wyłącznie elektronicznie.

Jak podpisać JPK-VAT i deklaracje VAT. Czy muszę mieć płatny certyfikat kwalifikowany?
To zależy od rodzaju działalności i rodzaju wysyłanej informacji.
JPK-VAT mogą być podpisane zarówno płatnym certyfikatem kwalifikowanym, jak i bezpłatnym profilem zaufanym (ePUAP).
Deklaracje VAT mogą być podpisywane certyfikatem kwalifikowanym lub - tylko w przypadku osób fizycznych (nie - spółek) - przy użyciu danych autoryzujących.
ePUAP nie działa do wysyłki e-deklaracji VAT. Dane autoryzujące nie podpiszą JPK-VAT. Tak zadecydowało Ministerstwo Finansów.

Kiedy zyskam pewność, że deklaracja została złożona poprawnie?
Dowodem prawidłowego złożenia oraz przyjęcia przez Ministerstwo Finansów raportu JPK-VAT jest uzyskanie dla wysłanego pliku statusu "200. Przetwarzanie dokumentu zakończone popranie". Potwierdzeniem tego faktu jest możliwość wygenerowania i wydruku UPO (Urzędowego Poświadczenia Odbioru).Więcej informacji dotyczących JPK-VAT, pozostałych JPKów wraz z praktycznymi poradami od naszych Serwisantów oraz Użytkowników znaleźć można na naszym forum.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszym szczegółowym poradnikiem, w którym temat JPK-VAT poruszamy z punktu widzenia biura rachunkowego.
ODPOWIEDZ