Oskładkowane wynagrodzenie podczas okresów nieskładkowych

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2płatnik, R2płatnikPRO, R2płatnikSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
Beania
Posty: 170
Rejestracja: wt, 04 lutego 2014 13:32
Lokalizacja: Olsztyn

Oskładkowane wynagrodzenie podczas okresów nieskładkowych

Post autor: Beania » pn, 28 sierpnia 2023 12:08

Mam taką sytuację we wrześniu:
Pracownica 28 dni jest na macierzyńskim (1-28.09.), dwa pozostałe dni września na wychowawczym (29-30.09.).
Z wyliczeń współczynników, na podstawie nominalnych godzin pracy we wrześniu (w załączeniu) powstało wynagrodzenie (w załączeniu pasek).
Macierzyński i wychowawczy to okresy nieskładkowe - czy to prawidłowe, żeby podczas tych urlopów nagle pojawiła się podstawa składek em-rent i naliczone zostały składki??
Bardzo proszę się przyjrzeć...
Załączniki
Schowek-1.jpg
Schowek-1.jpg (163.36 KiB) Przejrzano 6199 razy
Schowek-2.jpg
Schowek-2.jpg (72.47 KiB) Przejrzano 6199 razy
Beania
Posty: 170
Rejestracja: wt, 04 lutego 2014 13:32
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Oskładkowane wynagrodzenie podczas okresów nieskładkowych

Post autor: Beania » pn, 28 sierpnia 2023 12:20

W sierpniu (28 dni macierzyńskiego i 3 dni wychowawczego) nie została naliczona płaca zasadnicza a żeby było ciekawiej wyliczenie składnika pokazuje mi się identyczne jak we wrześniu (ze złą ilością godzin nominalnych i kwotą 62,34, która w sierpniu nie wystąpiła).
Awatar użytkownika
Monika
 
Posty: 477
Rejestracja: pt, 16 listopada 2007 8:24
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Re: Oskładkowane wynagrodzenie podczas okresów nieskładkowych

Post autor: Monika » wt, 29 sierpnia 2023 9:29

Proszę w Ustawienia-Ustawienia płacowe na zakładce Przeliczanie, zakładka Naliczanie płac zaznaczyć opcję Zeruj wynagrodzenie gdy ilość dni pracy i urlopu jest zerowa
Beania
Posty: 170
Rejestracja: wt, 04 lutego 2014 13:32
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Oskładkowane wynagrodzenie podczas okresów nieskładkowych

Post autor: Beania » wt, 29 sierpnia 2023 10:30

Monika pisze:
wt, 29 sierpnia 2023 9:29
Proszę w Ustawienia-Ustawienia płacowe na zakładce Przeliczanie, zakładka Naliczanie płac zaznaczyć opcję Zeruj wynagrodzenie gdy ilość dni pracy i urlopu jest zerowa
Pani Moniko - piękne dzięki :) Teraz gra :)
Beania
Posty: 170
Rejestracja: wt, 04 lutego 2014 13:32
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Oskładkowane wynagrodzenie podczas okresów nieskładkowych

Post autor: Beania » wt, 29 sierpnia 2023 10:50

A jednak nie, bo wyzerowany został również dodatek stażowy, który za okres macierzyńskiego przysługuje....
Proszę o pomoc jeszcze raz
Awatar użytkownika
Monika
 
Posty: 477
Rejestracja: pt, 16 listopada 2007 8:24
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Re: Oskładkowane wynagrodzenie podczas okresów nieskładkowych

Post autor: Monika » wt, 29 sierpnia 2023 11:23

Wygląda na to , że dodatek stażowy jest źle ustawiony skoro się wyzerował w takiej sytuacji. Proszę sprawdzić w Definicje-Składniki wynagrodzeń czy na dodatku stażowym, na zakładce pozycje jest ustawione Rodzaj: dod.stałe zasadniczy budżet(jeśli jest to dodatek stażowy od płacy zasadniczej) i przycisnąć Domyślne. I jeszcze raz przeliczyć listę.
Beania
Posty: 170
Rejestracja: wt, 04 lutego 2014 13:32
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Oskładkowane wynagrodzenie podczas okresów nieskładkowych

Post autor: Beania » wt, 29 sierpnia 2023 11:32

Nie mogę włączyć "domyślne" bo wówczas mi zmienia parametry i będę miała problemy innego rodzaju (np. do podstawy chorobowego dod. stażowy nie wchodzi, a w domyślnych ustawieniach jest inaczej).
Awatar użytkownika
Monika
 
Posty: 477
Rejestracja: pt, 16 listopada 2007 8:24
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Re: Oskładkowane wynagrodzenie podczas okresów nieskładkowych

Post autor: Monika » wt, 29 sierpnia 2023 11:59

A co jest zaznaczone w tym składniku w pozycji: pomniejszyć o dni chorobowe oraz w pozycji: do podst.nalicz.ZUS?
Beania
Posty: 170
Rejestracja: wt, 04 lutego 2014 13:32
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Oskładkowane wynagrodzenie podczas okresów nieskładkowych

Post autor: Beania » wt, 29 sierpnia 2023 12:10

pomniejszyć o dni chorobowego: nie
do podstawy nalicz. ZUS: ERCWFGP
Awatar użytkownika
Monika
 
Posty: 477
Rejestracja: pt, 16 listopada 2007 8:24
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Re: Oskładkowane wynagrodzenie podczas okresów nieskładkowych

Post autor: Monika » wt, 29 sierpnia 2023 13:16

Niestety w tej sytuacji należy wpisać ten dodatek stażowy ręcznie na liście płac lub wyłączyć opcję Zeruj wynagrodzenie gdy ilość dni pracy i urlopu jest zerowa i wyzerować płacę zasadniczą na liście płac.
Beania
Posty: 170
Rejestracja: wt, 04 lutego 2014 13:32
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Oskładkowane wynagrodzenie podczas okresów nieskładkowych

Post autor: Beania » wt, 29 sierpnia 2023 13:21

To już kolejna rzecz, którą muszę robić w systemie ręcznie...
Mam np. jeszcze taki problem, że w sytuacji, gdy pracownik cały miesiąc jest na zasiłku od wypłacanego dodatku stażowego nie są liczone koszty uzyskania przychodu (muszę je wpisywać ręcznie) - wystarczy, że 1 dzień pracuje lub ma wynagr. chorobowe kup są liczone...
Albo liczę ręcznie godziny nocne, bo nasz regulamin przewiduje naliczanie od zasadniczej, nie od minimalnej - liczę ręcznie. Jak kiedyś zdefiniowałam sobie sama (siedziałam chyba z tydzień nad tymi funkcjami, niczym jakiś programista) i się udało, to przy którejś z aktualizacji moją pracę trafił szlag...

:(((((((
Beania
Posty: 170
Rejestracja: wt, 04 lutego 2014 13:32
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Oskładkowane wynagrodzenie podczas okresów nieskładkowych

Post autor: Beania » wt, 29 sierpnia 2023 13:28

Monika pisze:
wt, 29 sierpnia 2023 13:16
Niestety w tej sytuacji należy wpisać ten dodatek stażowy ręcznie na liście płac lub wyłączyć opcję Zeruj wynagrodzenie gdy ilość dni pracy i urlopu jest zerowa i wyzerować płacę zasadniczą na liście płac.
Druga opcja nie działa, bo po wyzerowaniu naliczonej płacy zasadniczej pozostają po niej składki ZUS...
Czyli wracam do punktu wyjścia.
Beania
Posty: 170
Rejestracja: wt, 04 lutego 2014 13:32
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Oskładkowane wynagrodzenie podczas okresów nieskładkowych

Post autor: Beania » wt, 29 sierpnia 2023 13:35

Pani Moniko, ale po tych zmianach stało się coś, że od dod. staż. za czas choroby system liczy mi składki :( Teraz to już naprawdę HELP!
Awatar użytkownika
TomekL
 
Posty: 165
Rejestracja: czw, 24 sierpnia 2017 9:40
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Re: Oskładkowane wynagrodzenie podczas okresów nieskładkowych

Post autor: TomekL » wt, 29 sierpnia 2023 13:45

Dzień dobry

Popatrzyłem trochę i może problemem jest używanie P zamiast M? https://pomoc.symfonia.pl/data/r2p/-/-/data/150300r.htm Natomiast nie powinno się mimo wszystko poprawiać właściwości naliczanego już składnika.

W Pani sytuacji jednak gorąco zachęcam do kontaktu z serwisem, bo w tym wypadku musimy jednak przeanalizować sprawę, ponieważ widzę, że pomimo naszych najlepszych chęci problem się zwiększa :cry:
Beania
Posty: 170
Rejestracja: wt, 04 lutego 2014 13:32
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Oskładkowane wynagrodzenie podczas okresów nieskładkowych

Post autor: Beania » wt, 29 sierpnia 2023 13:52

Tylko, że w zeszłym m-cu ta Pracownica też miała macierzyński i 3 dni wychowawczego i nie wystąpiło żadne wynagrodzenie ani od dodatku stażowego nie były liczone składki.... Coś się stało po aktualizacji...
Ostatnio zmieniony wt, 29 sierpnia 2023 14:57 przez Beania, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ