Rozliczanie umów cywilnoprawnych

Instrukcja użytkownika

Omówimy tutaj sposób naliczania wynagrodzeń na podstawie umów cywilnoprawnych typu:

Ogólna zasada jest następująca:

Umowy cywilnoprawne zawarte mogą być zarówno z pracownikami zatrudnionymi na etacie jak i z osobami spoza zakładu.

Pracownicy dotychczas zatrudnieni istnieją już na liście pracowników, osoby obce musimy wpierw wprowadzić  na tę listę klawiszem Ins. Po wypełnieniu pól: nazwisko, imię i identyfikator, zaznaczamy umowy-zlecenia (lub/oraz umowy o dzieło). Podobnie jak przy etatowym pracowniku wpisujemy podstawowe dane, jednak w Aktualnym zatrudnieniu  w polu Dział - wybieramy umowy-zlecenia (lub umowy o dzieło). Osoba zostanie wprowadzona na listę pracowników, lecz pozostanie w odrębnym dziale. Pracownicy etatowi (zasadniczy, godzinowy) również w swojej strukturze posiadają te grupy (jeśli zaznaczymy przy pracowniku), dzięki temu nie musimy ich wprowadzać na listę po raz drugi.

UWAGA! Gdy osoba pracująca wpierw tylko na umowę-zlecenie (lub umowę o dzieło) zostanie zatrudniona na umowę o pracę, zaznaczamy jej dodatkowo umowy o pracę oraz tworzymy dodatkowe zatrudnienie w Aktualnym zatrudnieniu.

Umowy cywilnoprawne mogą być również wykorzystywane do rozliczania cudzoziemców. W tym celu należy wcześniej właściwie zaznaczyć, że dana osoba nie ma w Polsce miejsca zamieszkania ( dane personalne, pole Cudzoziemiec: karta stałego pobytu lub karta tymczasowego pobytu) oraz że będzie rozliczana w Polsce ( rozliczenia z urzędem właściwość Cudzoziemiec rozliczany w Polsce) - patrz również Zatrudnienie pracownika - Rozliczenia cudzoziemców.

W dalszej części rozdziału szerzej omówimy wprowadzanie poszczególnych umów cywilnoprawnych, natomiast wskazówki dotyczące modyfikacji definicji list płac, ujmujących różne rodzaje dochodów znajdują się w rozdziale Definiowanie i nadzór - Rodzaje dochodów na listach.

Zacznijmy od ustalenia numeracji umów i uzupełnienia rejestrów umów cywilnoprawnych.