Archiwum danych

Bezpieczeństwo danych

Archiwizacja danych służy do tworzenia zapasowych kopii danych. Służą one do odzyskania danych zgromadzonych w programie w przypadku awarii komputera, działania wirusa, zaniku zasilania w trakcie pracy z programem, awarii programu, kradzieży komputera i wielu innych zdarzeń losowych. W skrajnym przypadku, aby rozpocząć normalną pracę, wystarczy wówczas zainstalować program na innym komputerze, odtworzyć archiwum i ewentualnie uzupełnić dane wprowadzone do programu w okresie od wykonania archiwum do wystąpienia awarii. Archiwa mogą się również przydać do przechowywania danych archiwalnych z poprzednich lat.

Archiwum danych ma postać jednego skompresowanego pliku zawierającego wszystkie dane zgromadzone w programie. Plik ten można przechowywać na dysku twardym komputera, ale w innej lokalizacji niż dane robocze, na których pracuje program. Można go również utworzyć na zewnętrznym dysku typu pendrive, na płycie CD-ROM, dyskietkach itp. Wybór nośnika, na którym będziemy przechowywać archiwum zależy tylko od nas, ale trzeba sobie zdawać sprawę z wad i zalet dokonanego wyboru. Np.:

Wybór sposobu przechowywania danych, a także częstotliwość archiwizowania danych zależy przede wszystkim od charakteru naszej działalności. Jeśli naliczamy płace raz w miesiącu, możemy spokojnie poprzestać np. na comiesięcznym archiwizowaniu danych na dysku twardym. Natomiast jeśli np. na bieżąco uzupełniamy karty pracy, wypisujemy nowe umowy i naliczamy wiele list w miesiącu , powiniśmy się zdecydować na codzienną archiwizację na dysku twardym lub pendrivie, i np. co miesiąc na płycie C-ROM. Wtedy w najgorszym wypadku po odtworzeniu ostatniego archiwum będziemy musieli wpisać ponownie dane z ostatniego dnia.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ten sam plik archiwalny przechowywać w różnych miejscach. Możemy również przechowywać równocześnie kilka plików archiwalnych, utworzonych w różnych okresach, gdyż czasem zdarza się, że skutki awarii zauważymy dopiero po jakimś czasie i ostatnie posiadane archiwum będzie już zawierało uszkodzone dane.

Reasumując: im częstsza i pewniejsza do odzyskania archiwizacja, tym mniej problemów w przypadku awarii.

W okienku Archiwizacja, wywołanym z menu głównego poleceniem Zbiory - Archiwizacja określamy:

UWAGA 1. Jeśli funkcja archiwizacji danych nie jest dostępna, oznacza to, że serwer SQL zainstalowany jest na innym komputerze niż właściwy program. W takim przypadku należy w menu głównym wybrać Ustawienia - Środowisko i na zakładce Zaawansowane właściwie określić parametry w sekcji Archiwum (patrz Parametryzacja systemu - Środowisko).

UWAGA 2. Dane można również archiwizować bezpośrednio funkcjami serwera SQL (backup). Przy bezpośredniej archiwizacji należy wybrać odpowiednie bazy (np. R2P_platnik_bin i R2P_platnik_dane_1) - patrz Nowa baza danych.

Do odtworzenia archiwalnych kopii danych z momentu archiwizacji służy odtwarzanie danych.

W zależności od ustawień środowiska programu (menu Ustawienia - Środowisko, zakładka Zaawansowane, parametr Przypominaj o archiwizacji) program będzie co jakiś czas monitował (przypominał) o wykonaniu kopii zapasowych danych.