KPiR oraz Ryczałt

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
lgorek
Posty: 235
Rejestracja: śr, 28 lutego 2018 15:54

KPiR oraz Ryczałt

Post autor: lgorek » śr, 08 grudnia 2021 14:38

Dzień Dobry,

Mam jeszcze pytanie nad zmianą formy opodatkowania w danej bazie danych. Jak wiadomo po nowym roku możliwe będą duże przetasowania firm z Ryczałtu na KPiR oraz z KPiR na Ryczałt. Moje pytanie jest czy wystarczy zmienić w ustawieniach danej firmy że jest zmiana formy opodatkowania oraz właściciela dodać odpowiednie ustawienia i zarówno będziemy wiedzieć np rok 2021 jako ryczałt i obecny 2022 jako KPiR ?

Bo jak dobrze pamiętam kiedyś miałem taką sytuację i zalecano mi utworzenie nowej bazy danych. W przypadku kilku firm jest ok, ale jak w biurze okaże się że ponad 50 firm zmianie formę opodatkowania to nie jest takie proste.

Jak będzie rozwiązany ten problem ? Ponieważ z mojego punktu widzenia najlepszym rozwiązaniem było by mieć jedną bazę danych dla danej firmy niezależnie czy to ryczałt, książka itp.
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 735
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Re: KPiR oraz Ryczałt

Post autor: sławek » pt, 10 grudnia 2021 8:47

Dzień dobry,

Zmiana formy opodatkowania w oknie Firmy - pozycja - dane - parametr "Rozliczenia" jest jedną z opcji.
Minusy tego rozwiązania:
- aby przejrzeć zapisy z lat poprzednich z informacją o kolumnach trzeba będzie zmieniać powrotnie formę rozliczenia na kpir
- wszelkie korekty do zrobienia w latach poprzednich wymagać będą zmiany formy rozliczeń jak wyżej
- niektóre zestawienia z pozycji dokumentów za lata poprzednie mogą nie dawać maksymalnie precyzyjnych informacji

W związku z powyższym niezmiennie zalecamy sposób bezpieczniejszy:

- "zakończenie" udziałów w bieżącym podmiocie poprzez wprowadzenie daty "do" w Firmy - Udziałowcy
- w oknie Firmy utworzenie nowej firmy z nową formą rozliczeń (w tym wypadku ryczałt)
- dodanie udziałów dotychczasowego właściciela do nowego podmiotu (Firmy - Udziałowcy)

W oknie właściciele - w zależności od wybranego okresu przeglądania - na jednym i tym samym właścicielu uzyska się dostęp do rozliczeń - w bieżącym okresie jako PIT-28; w poprzednim okresie do PIT-5/5L.

UWAGA: zakładamy nowy podmiot w oknie "Firmy" (druga firma na drugą formę rozliczeń), ale "Właściciel" pozostaje niezmiennie jeden i ten sam.
lgorek
Posty: 235
Rejestracja: śr, 28 lutego 2018 15:54

Re: KPiR oraz Ryczałt

Post autor: lgorek » pt, 10 grudnia 2021 10:42

Pierwsze rozwiązanie ma więcej plusów niż drugie rozwiązanie, minusami programiści mogą sobie poradzić szybciej niż tworzenie kilkunastu baz danych, a rozwiązanie będzie wg wygodniejsze w użyciu.

W polu
FIRMY - Pozycja - Dane - Rozliczenia -> dodać opcję parametry, (jak to ma miejsce w przypadku właścicieli), w tym momencie podajemy
2021 - KPiR
2022 - ewidencja przychodów - ryczałt

Jak wiadomo właściciel ma już poprawnie skonfigurowane parametry podatku dochodowego dla 2021 (PIT lub PPL), a dla 2022 (PIT28).

Baza danych zostaje ta sama, kontrahenci i inne ustawienia są skonfigurowane. Są rzeczy które musimy ustawić, różne dla obu typów (jednak, zapewne i to dałoby się zrobić tak aby obie formy istniały w jednej bazie, dla przykładu kolumna sprzedaży oraz stawka ryczałtu, może dostępna dla każdego opisu zdarzenia sprzedaży, ale aktywna tylko dla danej formy. Ewentualnie dla każdej formy mamy osobne opisy zdarzeń. Jednak w całości mamy w jednej bazie danych całą historię itp.

Zamieszanie będzie jak firma będzie zmieniała formę na przykład:
2021 - ryczałt
2022 - kpir
2023 - ryczałt
2024 - FK
itd, niby wszystko, jest ale jeden klient ma aż 3 bazy danych. I to jest jedna firma.

Jak wiadomo jest to tylko moje zdanie, co producent oprogramowania zrobi to już jego podejście, jednak zawsze widzieć że potrafi dbać o swoich klientów i ułatwiać im pracę.
ODPOWIEDZ