Zmiany technologiczne jako reakcja na nowe regulacje prawne

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
Awatar użytkownika
Ekspert Symfonii
Posty: 24
Rejestracja: wt, 19 lipca 2022 13:18
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Zmiany technologiczne jako reakcja na nowe regulacje prawne

Post autor: Ekspert Symfonii » śr, 14 września 2022 8:08

Szanowni Państwo,

otrzymujemy od Was wiele komentarzy, pytań i wątpliwości, dotyczących nowych rozwiązań w ofercie Symfonii. Podjęte przez nas decyzje mają szerszy kontekst i chcielibyśmy go przedstawić, rozwiewając być może tym samym część wątpliwości. Rozumiemy Państwa odczucia, ponieważ proponowana naszym Klientom zmiana jest fundamentalna, dotyczy przejścia z rozwiązań desktopowych na rozwiązanie online.
Podobne rewolucje miały już miejsce, a Symfonia od takiej rewolucji rozpoczęła swoją działalność. W 1995 roku, gdy wszystkie stosowane w Polsce programy księgowe opierały się na systemie DOS jako pierwsi zaproponowaliśmy program Symfonia Finanse i Księgowość, który działał w środowisku Windows. Ta zmiana wynikała z wiedzy o tym, jak będzie wyglądała przyszłość technologii komputerowej w nadchodzących latach. Trochę analogicznie jest teraz – wiemy, że w bardzo niedługiej perspektywie czasowej całkowita digitalizacja dokumentów i operowanie nimi w czasie rzeczywistym online naprawdę staną się standardem. Już w 2014 r. ustawa o VAT zrównała dwie wersje faktur – papierową i elektroniczną. Od 2015 r. mamy elektroniczną deklarację podatkową, od 2018 r. raportowanie JPK. Osiem lat, a mało kto jest w stanie przypomnieć sobie analogowe czasy, a jeszcze mniej liczni chcą, aby wróciły. Wspomniane raporty JPK wymusiły na przedsiębiorcach dostęp do Internetu, choć pojawiały się głosy, że to nadmierne uzależnienie od sieci. Od 2019 r. sprawozdania finansowe można składać w pliku xml, w 2020 r. rozpoczęły pracę kasy fiskalne operujące wyłącznie online. Elektronizacja gwałtownie przyspiesza i zmusza nas do zmiany sposobu funkcjonowania. Co się z tym wiąże – musi zmieniać się oprogramowanie, na którym pracujemy. Musi zmienić się model, w którym współpracujemy z przedsiębiorcami – klientami, których obsługujemy.
Już teraz Ministerstwo Finansów wprowadziło dobrowolny na razie KSeF. Przejście na operowanie fakturami ustrukturyzowanymi w pełnym wymiarze postawi przed wszystkimi, w tym przed Biurami Rachunkowymi, konieczność pozostawania online przez cały czas. Wcześniejsza ustawa o VAT pozostawiała dużą dowolność w rozumieniu, czym jest faktura elektroniczna, mógł to być np. dokument w formacie pdf, który wymagał dalszych analiz, OCRowania, nie współpracował z programami księgowymi. To ulegnie całkowitej zmianie. Obowiązywać będzie jeden standard eFaktury. Będzie to miało gigantyczny wpływ na to, jak Biura Rachunkowe będą musiały współpracować z klientami oraz gigantyczny wpływ na firmy takie jak nasza i ich sposób rozwijania oprogramowania księgowego. KSeF oznacza, że będzie jedno miejsce, skąd będzie można pobierać faktury kosztowe klientów, a miejsce to będzie dostępne wyłącznie online. Nie będzie można pozyskać tych dokumentów fizycznie od klienta, otrzymać emailem, czy pobierać z dysków utworzonych w tym celu.
Także charakter pracy księgowego już w niedalekiej przyszłości zmieni się. Wciąż ważnym elementem pozostanie szkolenie klientów, co z pewnością dziś Państwo robicie. Tłumaczenie, jak działają rozliczenia, jakie zastosować stawki podatku, co stanowi koszt albo nie stanowi kosztu uzyskania przychodu. Ale z pewnością znikną konieczność wprowadzania dokumentów do systemu informatycznego, czy obowiązki dekretacji w takiej formie jak obecnie. Mniej czasu trzeba będzie poświęcić na rejestrację dokumentów, a więcej na wyciąganie wniosków i analizę, co z tej dokumentacji wynika. Wzrośnie znaczenie doradztwa księgowego – jak planować i zarządzać płynnością finansową klientów, jak skutecznie weryfikować czy ściągać należności, pojawi się potrzeba raportowania zarządczego, wykonania analiz rentowności. I w takich działaniach będzie musiało przede wszystkim wspierać Państwa nowoczesne oprogramowanie. Dziś Urzędy Skarbowe i ZUS zapowiadają, że w niedalekiej przyszłości wprowadzą automatyczne generowanie rozliczeń podatkowych, szczególnie dla mniejszych podmiotów gospodarczych. Jaka zatem będzie rola Biur Rachunkowych, poza weryfikacją tego, co wygenerują automatyczne programy urzędów? Pojawi się konieczność szukania nowych możliwości realizowania usług, dostarczania nowych wartości klientom, które będą na tyle dla nich istotne, że będą gotowi za nie zapłacić. I właśnie dlatego Symfonia rozwija swoje oprogramowanie w określony sposób. Dążymy do takich rozwiązań, które w naszej opinii będą Państwu niezbędne w przyszłości.
Mając to wszystko na uwadze i chcąc dać naszym Klientom czas na przemodelowanie sposobu działania, które i tak będzie musiało się wydarzyć, wprowadzamy platformę Symfonia eBiuro.

Z poważaniem,
zespół Symfonii
lgorek
Posty: 234
Rejestracja: śr, 28 lutego 2018 15:54

Re: Zmiany technologiczne jako reakcja na nowe regulacje prawne

Post autor: lgorek » śr, 14 września 2022 13:07

Wszystko pięknie ładnie, ale powinna być w ofercie symfonii alternatywa tej nowości.

Nie zmuszajcie klientów, aby na siłę przeszli na ebiuro. Zostawcie przez kilka lat dla przykładu produkty z RESET podwyższając ich cenę. Gdy Microsoft wypuszczał windowsa dalej wspierał MS-DOS. Comarch długo miało w ofercie FPP zanim przeszli wszyscy na Optimę.

Jeżeli symfonia ma być kojarzona z dobrym podejściem do klienta to postawcie na rozwój ale z możliwością wyboru starych produktów, aby dać czas na wybór, szkolenie itp.
seb
Posty: 30
Rejestracja: wt, 18 stycznia 2022 13:47

Re: Zmiany technologiczne jako reakcja na nowe regulacje prawne

Post autor: seb » pn, 19 września 2022 12:10

Popracowałem trochę na chmurze i jak dla mnie jest ona nieakceptowalna do szybkiej pracy. Teraz wszystko trwa o wiele dłużej i jest mało przejrzyste.
Faktury są źle wczytywane, np, fv z Energi zamiast 1102,66 wpisuje 102,66 zł ale to pikuś bo można pominąć skan i wprowadzać je ręcznie lub poprawiać błędy.
Wprowadzenie fv jest jakieś rozlazłe, by ją wpisać lub sprawdzić zgodność z importem trzeba z 3 razy skrolować stronę, sam wybór dat zajmuje cała stronę. W programie Reset wszystko widać było w jednym oknie z zakładkami.
Wybrałem nievatowca a tam na siłę uszczęśliwiają mnie by wpisywać stawki VAT - owszem można wpisywać VAT zwolniony ale po co skoro nie powinno się go w ogóle ujmować.
Trzeba skakać po kilku zakładkach by fv wgrać, sprawdzić, zaksięgować, wysłać przelew itp.
Przeglądanie księgi pieniężnej w chmurze jest mało czytelne, w programie Reset widać wszystko bardzo ładnie.
Brak szybkich segregacji, raportów i innych udogodnień jakie są w programach deskoptowych.
Chmura nie jest od dziś a do teraz jest brak formularza PIT-5L choć rozliczać trzeba się co miesiąc.
Niestety ale to wszystko wygląda jak jakaś chmura dla początkujących firm mających po 5 księgowań na miesiąc. Nie wyobrażam sobie by można było na tym pracować a już kosmosem była by praca biura rachunkowego.
Szkoda że firma zawala bardzo fajny program na rzecz takiego rozwiązania. Ja szansę dałem chmurze ale teraz wiem, że na 100% od 2023 trzeba pracować na innym programie. Dziwna polityka firmy, zamiast rozwijać program Reset to pakują się na siłę do chmury.
lgorek
Posty: 234
Rejestracja: śr, 28 lutego 2018 15:54

Re: Zmiany technologiczne jako reakcja na nowe regulacje prawne

Post autor: lgorek » wt, 20 września 2022 8:53

Mnie dziwi jedna rzecz, przejmując Reset2, Symfonia zyskała cały pakiet programów dekstopowych. Które były na bieżąco ze wszystkimi aktualizacjami. Użytkownicy byli zadowoleni, to mając taki zestaw można było spokojnie robić tylko aktualizacje o zmiany prawne i tyle. Dodawanie nowych funkcji przy okazji. Teraz za dużo zmian nie będzie bo chyba bardziej się już nie da skomplikować. Do do faktur KSeF, program księgowy zapewne nie będzie musiał go obsługiwać, zawsze można wysłać z programu do fakturowania. Dodać import faktur z KSeF z pliku i gotowe. Pracowałem na systemie księgowym OSCBR i było to już chyba z 2 lata temu, system w chmurze i da się pracować ale jak wspomniał kolega wyżej, gdy mamy kilka faktur jak miałem sprawdzić, poprawić 30 faktur to schodziło mi chyba godzinę, jednym słowem tragedia. W obecnym systemie nie jesteśmy na to przygotowani (mam tutaj na myśli system fakturowania). Innym problemem w wersji online to raporty i wydruki, wszystko jest generowane w PDF a następnie otwierane do druku, to generuje bardzo duże straty czasu. Mam klientów że wszystko muszą mieć wydrukowane, to przy samym generowaniu PDF, drukowania strata czasu jest ogromna. Najgorsze jak ktoś przynosi kolejne takie same faktury ale w innej formie lub duplikaty.

Rozwiązanie online będzie przyszłością ale nie teraz może za 10lat, kiedy wszystkie ale zaznaczam wszystkie faktury będą w formie elektronicznej. Wtedy to ma sens teraz jest to robota głupiego. Mając gotowy i co najważniejsze sprawnie działający zestaw programów od RESET2, Symfonia powinna dalej kontynuować ich rozwój, może ograniczając ofertę np tylko do R2księga i R2fk, oraz R2płatnika w opcji dla biur rachunkowych jednoczenie podnosząc cenę. Tym rozwiązaniem można było by na spokojnie rozwijać wersję online, kto by chciał przeszedł by na ebiuro. Osoby wolące tradycyjne programy zostały by przy ofercie R2. Może warto czasami zrobić krok w tył aby następnie zrobić dwa w przód.

Mam jedno pytanie, co z R2płatnik, obecnie jest desktopowy i on też będzie w wersji online ? Bo jakoś ja tego nie widzę.
Paulina404
Posty: 112
Rejestracja: śr, 22 lipca 2020 16:39

Re: Zmiany technologiczne jako reakcja na nowe regulacje prawne

Post autor: Paulina404 » sob, 24 września 2022 11:57

Uwielbiam postęp technologiczny, jestem jak najbardziej za cyfryzacją wszelkich rozliczeń. Jednak póki co większość moich klientów z małej miejscowości i okolicznych wsi nie jest gotowa na te zmiany. Tysiące dokumentów, które co miesiąc ręcznie wprowadzamy do programu, to godziny mozolnej pracy, która nie jest wcale taka straszna, kiedy program na którym działamy jest szybki, stabilny i intuicyjny. Póki co moje biuro nie jest w stanie skoczyć w nowe, lepsze rozwiązania, bo na obecne standardy nie będą dla nas wystarczająco dobrze spełniały powyższych wymagań. Bardzo mi się marzy, aby R2Księga pozostała na rynku jeszcze przez dłuższy czas, bo niestety póki co jedyna perspektywa to znalezienie jakiegokolwiek programu, w którym zaczniemy już 2023 rok dla wszystkich obsługiwanych firm i martwię się, że nie uda się znaleźć niczego, co w pełni spełni moje oczekiwania po korzystaniu z tak dobrego programu, jakim jest R2.
ODPOWIEDZ