R2księga - podstawa do składki zdrowotnej na ryczałcie

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.

Moderatorzy: sławek, Mariusz, Moderator

Paulina404
Posty: 106
Rejestracja: śr, 22 lipca 2020 16:39

R2księga - podstawa do składki zdrowotnej na ryczałcie

Post autor: Paulina404 » sob, 03 września 2022 10:30

Na moją wiedzę odliczone od przychodu 50% składek zdrowotnych powinno też zmniejszać przychód do składki zdrowotnej. Rozliczam osobę na ryczałcie bez składek społecznych, która w ostatnich miesiącach nie miała przychodów, przez co dokładnie widzę że program nie pomniejszył podstawy do zdrowotnego o odliczone w lipcu zdrowotne... Jest to osoba u której finalnie może się okazać że odliczenie (bądź nieodliczenie) 50% zdrowotnego od przychodu zaważy o wysokości składki rocznej. Czy jest jakaś możliwość żeby program automatycznie pokazywał poprawną kwotę przychodu do zdrowotnego?
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (51.45 KiB) Przejrzano 7104 razy
Profit
Posty: 29
Rejestracja: śr, 10 lutego 2016 12:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: R2księga - podstawa do składki zdrowotnej na ryczałcie

Post autor: Profit » pn, 05 września 2022 17:11

Zgodnie z najnowszymi oświadczeniami MF oraz MZ odliczenie zapłaconych składek zdrowotnych u ryczałtowców (i też w formie odliczenia od dochodu liniowców) nie uprawnia do obniżenia podstawy do obliczenia składki zdrowotnej.
U liniowców jedynym sposobem dającym taką możliwość jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu, czyli wpisanie do KPIR.
Tak więc program prawidłowo oblicza inną podstawę do podatku, a inną do zdrowotnego.
Sprawa może być rozwojowa, ale na dzień dzisiejszy jest jak jest.
Taka interpretacja wynika bezpośrednio z przepisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej (konkretnie art. 81 ust. 2g) która mówi tylko o możliwości pomniejszenia przychodów będących podstawą składki zdrowotnej tylko o zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne, a nie zdrowotne.
ODPOWIEDZ