Zmiana formy opodatkowania w2022r z KPiR na ryczałt

Napisz jakie masz sugestie oraz pytania odnośnie działania programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO. Możesz tu także zgłaszać wszelkie błędy, usterki czy nieprawidłowości nieopisane w części FAQ, z którymi spotkałeś się podczas pracy z programami.
BasiaR
Posty: 38
Rejestracja: pn, 11 lutego 2019 22:01

Zmiana formy opodatkowania w2022r z KPiR na ryczałt

Post autor: BasiaR » pt, 28 stycznia 2022 16:31

2 moich klientów od 2022r przechodzi z KPiR na ryczałt, proszę o podpowiedź co należy zrobić żeby zachować dane w KPiR do końca 2021r (trzeba pamiętać o ewentualnych zdalnych kontrolach US (JPK na żądanie z danymi np za 2020r)), a od nowego roku ryczałt ewidencjonowany. Próbowałam zrobić tak jak mi polecono, czyli zmienić najpierw w firmie sposób opodatkowania na ryczałt ale jak chciałam zatwierdzić to mi krzyczał że mogą się pomieszać dane w latach poprzednich (i właśnie z uwagi na ewentualne kontrole nie zmieniłam), więc zaproponowano mi drugi sposób czyli założenie nowego klienta i przekopiowanie danych, ale problem polega na tym że wtedy nie przenoszą się informacje o ŚT ani samochodach więc jest to też nie wygodne, czy istnieje jeszcze inna możliwość zmiany formy opodatkowania dla danego właściciela?. Ponadto nie udało mi się wygenerować właściwego Oświadczenia o formie opodatkowania na rok 2022r czyli z zaznaczeniem ryczałtu).
maciejj
Posty: 3
Rejestracja: wt, 31 sierpnia 2021 12:55

Re: Zmiana formy opodatkowania w2022r z KPiR na ryczałt

Post autor: maciejj » sob, 29 stycznia 2022 15:50

Podepnę się pod pytanie. Mam taki sam problem.
Jak można zmienić formę opodatkowania KPiR => Ryczałt z zachowaniem aktualnych danych do 2021 r włącznie? Tak krok po kroku, gdyż w programie nie jest to zbyt intuicyjne.

Dziękuję bardzo za wskazówki.

EDIT: Doczytałem, że jednym z polecanych rozwiązań jest zakładanie nowej firmy w programie pod jednego właściciela. Jak wtedy wygląda sprawa rozliczenia VAT, kiedy na KPiR miało się nadpłatę?

EDIT 2: W kontekście dodania nowej firmy - taka sugestia ze strony producenta oprogramowania, może wymagać rozszerzenia posiadanego abonamentu i to nawet pomimo dezaktywowania "starej" firmy. Uważam, że nie jest to etyczna sugestia i abonament powinien dotyczyć wyłącznie AKTYWNYCH firm w programie, np. w branży IT przejścia na ryczałt od tego roku są masowe i może się okazać, że liczba baz się wręcz podwoi.
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 735
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Re: Zmiana formy opodatkowania w2022r z KPiR na ryczałt

Post autor: sławek » pn, 31 stycznia 2022 9:02

W przypadku przejścia z KPIR na ryczałt (lub odwrotnie) faktycznie polecanym sposobem jest założenie nowej firmy w bazie danych (Zbiory - Wybór firmy).

Na firmie "starej" w oknie Firmy - Udziałowcy należy zamknąć okres dla dotychczasowych udziałowców na 31.12.2021
Na firmie "nowej" w oknie Firmy - Udziałowcy otwieramy (dodajemy udział) od dnia 01.01.2022

Dzięki temu na tym samym dotychczasowym właścicielu (Okna - Właściciele) w zależności od wybranego okresu (rok 2021 - rok 2022) dostępne będzie albo rozliczenie PIT-5/PIT-5L, albo rozliczenie PIT-28.

Po wybraniu Ustawienia - Bieżąca data (rok 2021 - rok 2022) widoczne będą (na odpowiednim podmiocie = firmie = formie opodatkowania) wszystkie dotychczasowe lub wszystkie nowe zapisy księgowe.

VAT: Informacja o nadpłacie z poprzedniego okresu: W oknie Ewidencja - JPK-VAT - na miesiącu styczniu przechodzimy na zakładkę Pozycja - Zakupy. U góry znajduje się pole na wpisanie informacji o kwocie nadwyżki z poprzedniej deklaracji. Po zamknięciu miesiąca (ikonka kłódki) informacja pozostaje w systemie.

Informacja o formie opodatkowania: okno Właściciele - Wydruki (F2) - Oświadczenie o formie opodatkowania - zaznaczamy "Z wyszczególnieniem działalności gospodarczej" oraz "Każda działalność na osobnej stronie"; na przeglądzie wydruku przechodzimy na drugą stronę, na której powinien znajdować się ryczałt.
BasiaR
Posty: 38
Rejestracja: pn, 11 lutego 2019 22:01

Re: Zmiana formy opodatkowania w2022r z KPiR na ryczałt

Post autor: BasiaR » pn, 31 stycznia 2022 9:58

Czyli firma nie chce pomóc swoim klientom i znaleźć prostszego rozwiązania, to proszę chociaż wskazać sposób przekopiowania danych o środkach trwałych i samochodach, żeby były aktualne bez przeklepywania, mamy tak dużo zajęć dodatkowych a Wy nam jeszcze dokładacie, przecież o tym że będą zmiany było wiadomo dużo wcześniej i można było coś wymyślić żeby nam korzystającym z oprogramowania pomóc a nie utrudnić.
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 735
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Re: Zmiana formy opodatkowania w2022r z KPiR na ryczałt

Post autor: sławek » pn, 31 stycznia 2022 13:59

Mechanizm zmiany formy opodatkowania w naszych programach nie zmienia się już od wielu lat. Przechodzenie pomiędzy KPIR a ryczałtem (w obie strony) również zdarza się już od wielu lat. Rozumiemy, że na skutek zmian polskoładowych skala tej migracji w bieżącym roku jest zauważalnie większa i wypycha właścicieli prowadzących mikroprzedsiębiorstwa w stronę prowadzenia tejże na zasadach ryczałtu, natomiast nie zmienia to mechaniki tego działania w programie.

Środki trwałe: jest techniczna możliwość przeniesienie biblioteki środków między podmiotami. W tym celu zachęcam do kontaktu telefonicznego z działem serwisu. W większości przypadków jednak wydaje się, że wystarczy pozostawić środki trwałe w ich dotychczasowym kształcie w podmiocie na KPIR. Ryczałt nie wymaga na tę chwilę aby w ewidencji pojawiały się odpisy amortyzacyjne ze środków trwałych, więc obowiązkową ewidencję środków i wyposażenia można zachować w dotychczasowym podmiocie.

Samochody: w tym wypadku faktycznie sugerujemy dla potrzeb odliczenia vat wprowadzenie użytkowanych samochodów do nowego podmiotu na ryczałcie ręcznie.
BasiaR
Posty: 38
Rejestracja: pn, 11 lutego 2019 22:01

Re: Zmiana formy opodatkowania w2022r z KPiR na ryczałt

Post autor: BasiaR » pn, 31 stycznia 2022 14:54

Ja rozumiem że się nie zmieniał od lat, ale może jednak warto rozważyć zmiany z uwagi właśnie PŁ, bo skala będzie dużo większa niż w latach poprzednich, u mnie były raczej zmiany między skalą a liniówką a nie ryczałtem a KPiR, środki trwałe może teraz nie są potrzebne, ale jak ktoś sprzeda już w tym roku ŚT to powinien zdjąć ze stanu a w ewidencji ryczałtu ująć ze stawką 3%. Ponadto od przyszłego roku trzeba będzie przesyłać JPK z ewidencji i ŚT.
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 735
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Re: Zmiana formy opodatkowania w2022r z KPiR na ryczałt

Post autor: sławek » wt, 01 lutego 2022 10:45

Rozumiemy i monitorujemy sytuację m.in. w zakresie comiesięcznego/corocznego wysyłania informacji w postaci JPK_EWP które obowiązywać będzie od 2023 roku.
Na tę chwilę proponujemy w sumie dość proste założenie firmy z uzupełnieniem informacji o kwocie nadwyżki vatu. Nie wykluczamy natomiast, że na przyszłość oddamy naszym Użytkownikom dodatkowe możliwości uzupełniające w stosunku do obecnie oferowanych.
LeszekB
Posty: 13
Rejestracja: śr, 09 stycznia 2019 22:45

Re: Zmiana formy opodatkowania w2022r z KPiR na ryczałt

Post autor: LeszekB » śr, 02 lutego 2022 17:37

Również podczepię się pod wątek.
Jak podczas zmiany wg wyżej wymienionego sposobu uporać się z problemem kiedy mam licencję standard umożliwiającą pracę na 1 firmie.

Kiedy próbuję dodać "nową" firmę otrzymuje komunikat:
Za dużo firm. W tej wersji programu można obsługiwać tylko 1 firmę.
Chcesz teraz kupić rozszerzenie umożliwiające obsługę większej ilości firm ?
Odpowiedź oczywiście brzmi: Nie chcę ponieważ to jedna i ta sama firma.

Jak rozwiązać ten problem ?
lgorek
Posty: 234
Rejestracja: śr, 28 lutego 2018 15:54

Re: Zmiana formy opodatkowania w2022r z KPiR na ryczałt

Post autor: lgorek » czw, 03 lutego 2022 9:17

Zakładałem już podobny temat, obecnie przy tych zmianach co są firma powinna podjąć pracę aby była jedna baza danych, przykład mojego rozwiązania:
Moje rozwiązanie ma więcej plusów niż rozwiązanie firmy Reset2, programiści mogą sobie poradzić szybciej niż tworzenie kilkunastu baz danych, a rozwiązanie będzie wg wygodniejsze w użyciu, oraz rozwojowe.

W polu
FIRMY - Pozycja - Dane - Rozliczenia -> dodać opcję parametry, (jak to ma miejsce w przypadku właścicieli), w tym momencie podajemy
2021 - KPiR
2022 - ewidencja przychodów - ryczałt

Jak wiadomo właściciel ma już poprawnie skonfigurowane parametry podatku dochodowego dla 2021 (PIT lub PPL), a dla 2022 (PIT28).

Baza danych zostaje ta sama, kontrahenci i inne ustawienia są skonfigurowane. Są rzeczy które musimy ustawić, różne dla obu typów (jednak, zapewne i to dałoby się zrobić tak aby obie formy istniały w jednej bazie, dla przykładu kolumna sprzedaży oraz stawka ryczałtu, może dostępna dla każdego opisu zdarzenia sprzedaży, ale aktywna tylko dla danej formy. Ewentualnie dla każdej formy mamy osobne opisy zdarzeń. Jednak w całości mamy w jednej bazie danych całą historię itp.

Zamieszanie będzie jak firma będzie zmieniała formę na przykład:
2021 - ryczałt
2022 - kpir
2023 - ryczałt
2024 - FK
itd, niby wszystko, jest ale jeden klient ma aż 3 bazy danych. I jest to nadal jedna firma a wykrywa jako 3 różne.

Jak wiadomo jest to tylko moje zdanie, co producent oprogramowania zrobi to już jego podejście, jednak czasem należy przyznać użytkownikom rację, bo to oni korzystają z programu, a co za tym idzie dbać o swoich klientów i ułatwiać im pracę.
Przy nie VATowcu jest prosta sprawa, jednak jak ktoś jest VATowcem i zmieniamy formę opodatkowania to mamy zamieszanie bo jak wiadomo pliki JPK są w bazach danych, przez co musimy skakać po bazach danych w celu pozyskania informacji lub korekt w latach poprzednich.

LeszekB pisze:
śr, 02 lutego 2022 17:37
Również podczepię się pod wątek.
Jak podczas zmiany wg wyżej wymienionego sposobu uporać się z problemem kiedy mam licencję standard umożliwiającą pracę na 1 firmie.

Kiedy próbuję dodać "nową" firmę otrzymuje komunikat:
Za dużo firm. W tej wersji programu można obsługiwać tylko 1 firmę.
Chcesz teraz kupić rozszerzenie umożliwiające obsługę większej ilości firm ?
Odpowiedź oczywiście brzmi: Nie chcę ponieważ to jedna i ta sama firma.

Jak rozwiązać ten problem ?
Dlatego powinna być jedna baza danych jak sugerujemy czyt. użytkownicy programu.


Dodatkowo rodzi się jeszcze jeden problem, a polega na kontrahentach, jak wiadomo obecna baza danych ma wszystko wpisane jak należy przy zakładaniu nowej mamy pustą kartotekę. Można wyeksportować a następnie importować kontrahentów (robiłem to i jest to masakra). Jak wspomniano dużo biur rachunkowych ma sporo firm które migrują na inne formy opodatkowania. Nikt KSIĘGOWYM nie zapłaci za stracony czas przy zmianie bazy danych itp. A nie są to 2 min i gotowe, ponieważ założenie samej bazy to nic ale skonfigurowanie je pod daną firmę wymaga trochę czasu plus jak wspomniałem firma jest VATowcem i mamy kolejny problem.
BasiaR
Posty: 38
Rejestracja: pn, 11 lutego 2019 22:01

Re: Zmiana formy opodatkowania w2022r z KPiR na ryczałt

Post autor: BasiaR » czw, 03 lutego 2022 10:08

lgorek pisze:
czw, 03 lutego 2022 9:17
Zakładałem już podobny temat, obecnie przy tych zmianach co są firma powinna podjąć pracę aby była jedna baza danych, przykład mojego rozwiązania:
Moje rozwiązanie ma więcej plusów niż rozwiązanie firmy Reset2, programiści mogą sobie poradzić szybciej niż tworzenie kilkunastu baz danych, a rozwiązanie będzie wg wygodniejsze w użyciu, oraz rozwojowe.

W polu
FIRMY - Pozycja - Dane - Rozliczenia -> dodać opcję parametry, (jak to ma miejsce w przypadku właścicieli), w tym momencie podajemy
2021 - KPiR
2022 - ewidencja przychodów - ryczałt

Jak wiadomo właściciel ma już poprawnie skonfigurowane parametry podatku dochodowego dla 2021 (PIT lub PPL), a dla 2022 (PIT28).

Baza danych zostaje ta sama, kontrahenci i inne ustawienia są skonfigurowane. Są rzeczy które musimy ustawić, różne dla obu typów (jednak, zapewne i to dałoby się zrobić tak aby obie formy istniały w jednej bazie, dla przykładu kolumna sprzedaży oraz stawka ryczałtu, może dostępna dla każdego opisu zdarzenia sprzedaży, ale aktywna tylko dla danej formy. Ewentualnie dla każdej formy mamy osobne opisy zdarzeń. Jednak w całości mamy w jednej bazie danych całą historię itp.

Zamieszanie będzie jak firma będzie zmieniała formę na przykład:
2021 - ryczałt
2022 - kpir
2023 - ryczałt
2024 - FK
itd, niby wszystko, jest ale jeden klient ma aż 3 bazy danych. I jest to nadal jedna firma a wykrywa jako 3 różne.

Jak wiadomo jest to tylko moje zdanie, co producent oprogramowania zrobi to już jego podejście, jednak czasem należy przyznać użytkownikom rację, bo to oni korzystają z programu, a co za tym idzie dbać o swoich klientów i ułatwiać im pracę.
Przy nie VATowcu jest prosta sprawa, jednak jak ktoś jest VATowcem i zmieniamy formę opodatkowania to mamy zamieszanie bo jak wiadomo pliki JPK są w bazach danych, przez co musimy skakać po bazach danych w celu pozyskania informacji lub korekt w latach poprzednich.

LeszekB pisze:
śr, 02 lutego 2022 17:37
Również podczepię się pod wątek.
Jak podczas zmiany wg wyżej wymienionego sposobu uporać się z problemem kiedy mam licencję standard umożliwiającą pracę na 1 firmie.

Kiedy próbuję dodać "nową" firmę otrzymuje komunikat:
Za dużo firm. W tej wersji programu można obsługiwać tylko 1 firmę.
Chcesz teraz kupić rozszerzenie umożliwiające obsługę większej ilości firm ?
Odpowiedź oczywiście brzmi: Nie chcę ponieważ to jedna i ta sama firma.

Jak rozwiązać ten problem ?
Dlatego powinna być jedna baza danych jak sugerujemy czyt. użytkownicy programu.


Dodatkowo rodzi się jeszcze jeden problem, a polega na kontrahentach, jak wiadomo obecna baza danych ma wszystko wpisane jak należy przy zakładaniu nowej mamy pustą kartotekę. Można wyeksportować a następnie importować kontrahentów (robiłem to i jest to masakra). Jak wspomniano dużo biur rachunkowych ma sporo firm które migrują na inne formy opodatkowania. Nikt KSIĘGOWYM nie zapłaci za stracony czas przy zmianie bazy danych itp. A nie są to 2 min i gotowe, ponieważ założenie samej bazy to nic ale skonfigurowanie je pod daną firmę wymaga trochę czasu plus jak wspomniałem firma jest VATowcem i mamy kolejny problem.
Bardzo mi się podoba Twoja propozycja i chciałabym żeby to mogło nastąpić jak najszybciej, ale nie wiem co na to firma Reset a czas goni, ja już dostaję dokumenty za styczeń.
LeszekB
Posty: 13
Rejestracja: śr, 09 stycznia 2019 22:45

Re: Zmiana formy opodatkowania w2022r z KPiR na ryczałt

Post autor: LeszekB » czw, 03 lutego 2022 15:37

Jestem po rozmowie z Waszym supportem i działem sprzedaży i muszę powiedzieć, że jestem zdruzgotany Waszym podejściem.
Próbujecie mi wytłumaczyć, że to Wy macie rację każąc mi dokupić kolejne licencje na Wasze oprogramowanie dla kolejnych firm kiedy ja cały czas ma jedną i tą samą działalność, ponieważ soft nie potrafi inaczej ?

To brzmi jak niesmaczny żart !

Skoro zapłaciłem za program księgowy do prowadzenia firmy a teraz się dowiaduję, że przy zmianie formy opodatkowania będę miał nieaktualne dane z okresu poprzedniej formy to to jest wg Was normalne ? Jeśli mam wydawać pieniądze na dodatkowe licencje to może powinienem się zastanowić czy to powinny być Wasze licencje ?
Sytuacja jest co najmniej kuriozalna.

Czy Reset2 ma coś do powiedziana w tym temacie ?
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 735
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Re: Zmiana formy opodatkowania w2022r z KPiR na ryczałt

Post autor: sławek » czw, 03 lutego 2022 15:55

Przypominam, że opisana w tym temacie forma przejścia na kpir na ryczałt jest formą sugerowaną, ale nie jedyną.

Alternatywy (z plusami i minusami) rozpisujemy m.in. w tym temacie
LeszekB
Posty: 13
Rejestracja: śr, 09 stycznia 2019 22:45

Re: Zmiana formy opodatkowania w2022r z KPiR na ryczałt

Post autor: LeszekB » czw, 03 lutego 2022 20:38

Jeśli skupimy się na rozwiązaniu bezkosztowym z jedną firma to czy zmiana formy opodatkowania nie powoduje trwałego uszczerbku na danych historycznych ?
Wiadomo że należy wykonać kopie danych przed taka operacją ale czy w razie konieczności można wrócić w 100% do poprawnych danych z okresu kapir i potem znowu wrócić na bieżący ryczałt ? Przełączanie jest bezstratne dla danych historycznych i bieżących czy to droga w jedną stronę i żeby mieć pewność trzeba będzie trzymać osoba instancję na boku z danymi z kapir ?
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 735
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Re: Zmiana formy opodatkowania w2022r z KPiR na ryczałt

Post autor: sławek » pt, 04 lutego 2022 9:43

Nie ma niebezpieczeństwa utraty danych historycznych.
Zakładamy oczywiście, że żaden z Użytkowników nie postanowi na okresie wcześniej kpirowym przy obecnym ustawieniu firmy "ryczałt" wprowadzić w starym okresie wpisów ryczałtowych. Ale po prostu zakładamy tu dość racjonalnie że nikt sam sobie nie postanowi szkodzić.
Sporządzenie kopii bezpieczeństwa po zamknięciu roku 2021 oczywiście również nie zaszkodzi.

Pozostaje niedogodność związana z koniecznością - przy zaglądaniu do poprzednich okresów - każdorazowo zmiany rodzaju rozliczeń w oknie firmy.


Podkreślę ponownie: nie ma niebezpieczeństwa utraty danych historycznych.
lgorek
Posty: 234
Rejestracja: śr, 28 lutego 2018 15:54

Re: Zmiana formy opodatkowania w2022r z KPiR na ryczałt

Post autor: lgorek » pt, 04 lutego 2022 11:09

sławek pisze:
pt, 04 lutego 2022 9:43
Nie ma niebezpieczeństwa utraty danych historycznych.
Zakładamy oczywiście, że żaden z Użytkowników nie postanowi na okresie wcześniej kpirowym przy obecnym ustawieniu firmy "ryczałt" wprowadzić w starym okresie wpisów ryczałtowych. Ale po prostu zakładamy tu dość racjonalnie że nikt sam sobie nie postanowi szkodzić.
Sporządzenie kopii bezpieczeństwa po zamknięciu roku 2021 oczywiście również nie zaszkodzi.

Pozostaje niedogodność związana z koniecznością - przy zaglądaniu do poprzednich okresów - każdorazowo zmiany rodzaju rozliczeń w oknie firmy.


Podkreślę ponownie: nie ma niebezpieczeństwa utraty danych historycznych.
To jak wszystko będzie działać na jednej bazie danych a jedynie obawiacie się że ktoś zmieni na z Ryczałt 2021 na KPiR 2022, a następnie nieuważnie wprowadzi wpis na zasadach ogólnych w 2021 to może być problem w bazie danych. Tutaj się zgadzam że taka sytuacja może mieć miejsce. Ale rozwiązanie które zaproponowałem wyeliminowało by ten problem z uwagi że program z automatu wybierałby odpowiednią formę opodatkowania na dany rok. Nie można było by wprowadzić np. pozycji KPiR na roku gdzie był ryczałt. Wtedy mamy pełny zakres danych w jednej bazie a co za tym idzie tylko i wyłącznie opisy zdarzeń wymagały by korektom, lub wprowadzenia od nowa.
ODPOWIEDZ