Zmiany podatkowe - Polski Ład 2.0

Lista najczęściej zadawanych pytań dotyczących korzystania z programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO opracowana przez pracowników serwisu Reset2.

Moderatorzy: sławek, Mariusz

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
JSz
 
Posty: 114
Rejestracja: śr, 31 maja 2017 14:13
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Zmiany podatkowe - Polski Ład 2.0

Post autor: JSz » pt, 08 lipca 2022 13:23

Od 1 lipca 2022r. nastąpiła zmiana dotycząca wyliczeń podatku dochodowego. W związku z tym w programie wprowadzone zostały następujące modyfikacje:

1. PIT-5 - nowa skala podatkowa obniżająca pierwszy próg podatku.

W obliczeniu zaliczek na podatek dochodowy według skali za okresy czerwiec / II kwartał 2022 uwzględniona została nowa stawka podatkowa w pierwszym progu podatkowym w wysokości 12 % oraz kwota zmniejszająca podatek 3.600 zł. Bez zmian pozostaje stawka podatku w drugim przedziale skali podatkowej, czyli 32%, wysokość dochodu, od którego rozpoczyna się drugi próg podatkowy - 120 000 zł, a także kwota wolna od podatku - 30 000 zł.

UWAGA. Użytkownicy nie muszą dokonywać zmian w programie. Wyliczenia za miesiące czerwiec i kolejne zostaną policzone prawidłowo pod warunkiem pobrania najnowszej aktualizacji programu (zbiory->narzędzia->aktualizacja programu) oraz parametrów naliczania (ustawienia->parametry naliczania).

2. Ulga dla klasy średniej - podatek według skali.

Wprowadzenie nowej skali podatkowej oznacza jednocześnie likwidację ulgi dla klasy średniej. Wyliczenia bez uwzględniania ulgi będą następować automatycznie co oznacza, że nie ma potrzeby odznaczenia parametru klasa średnia w oknie WŁAŚCIELE.

3. PIT-5L - przywrócenie możliwości odliczania składki zdrowotnej.

Zmiany podatkowe dają możliwość odliczania od dochodu zapłaconej składki zdrowotnej. Informację o odliczanej składce można wprowadzić w oknie Deklaracja PIT-5L na zakładce Odlicz. od dochodu pole Odliczenia od dochodu. Alternatywnie Ministerstwo Finansów dopuszcza możliwość zaliczenia w koszty uzyskania przychodów opłaconej składki zdrowotnej. Tak odliczane składki powinny zostać wprowadzone ręcznie do okna KSIĘGA HANDLOWA / KSIĘGA PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej.

UWAGA. Niezależnie od sposobu wprowadzenia składki zdrowotnej program nie pilnuje limitu kwoty 8.700 zł. Użytkownicy muszą samodzielnie nadzorować łączny limit odliczenia składki zdrowotnej.

Obrazek

4. PIT-28 - przywrócenie możliwości odliczania składki zdrowotnej.

Polski ład 2.0 daje możliwość odliczania od przychodu 50% zapłaconej składki zdrowotnej. Informację o odliczanej składce można wprowadzić w oknie Deklaracja PIT-28 na zakładce Odlicz. od przych. pole Odliczenia od przychodu (w tym strata z lat ubiegłych).

UWAGA. Program nie pilnuje w polu Odliczenia od przychodu (w tym straty z lat ubiegłych) limitu 50%. Użytkownicy muszą samodzielnie nadzorować łączny limit odliczenia składki zdrowotnej.

Obrazek
ODPOWIEDZ