Faktury do paragonów

Lista najczęściej zadawanych pytań dotyczących korzystania z programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO opracowana przez pracowników serwisu Reset2.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 735
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Faktury do paragonów

Post autor: sławek » czw, 12 listopada 2020 9:32

Poniżej przedstawiamy sposób na księgowanie faktur do paragonów oraz związanych z nimi dokumentów sprzedaży miesięcznej na podstawie raportu z kasy fiskalnej.

Pełna księgowość

1. Dokumenty typu faktura do paragonu księgujemy do z zaznaczeniem "Tylko rej. VAT" oraz - dostępnym w dolnej części okna znacznikiem "Paragon fisk."

Obrazek

Wybranie opcji "paragon fiskalny" powoduje, że program - po zaakceptowaniu wpisu automatycznie wybierze za nas na zakładce JPK-VAT odpowiedni typ dokumentu - FP - faktura do paragonu.

Obrazek

Niezależnie od powyższego wpisem "standardowym" na koniec miesiąca księgujemy łączną sprzedaż z kasy fiskalnej z raportu miesięcznego.

Obrazek

Dokument ten oznaczamy dodatkowo na zakładce JPK-VAT zaznaczając opcję "Korekta oznaczeń" a następnie wybierając typ dokumentu sprzedaży "RO - Dokument zbiorczy (...)".

Obrazek

Dzięki takiej kombinacji zapisów uzyskujemy następujące efekty:

- wpisy z zaznaczeniem "Paragon fisk." (oraz typem dokumentu "FP -Faktura, o którym mowa (...)") pojawiają się na rejestrze sprzedaży vat ewidencyjnie, bez wpływu na część deklaracyjną;
- w rejestrze sprzedaży vat wywołanym z Raporty - Rejestr sprzedaży VAT - Dostawa towarów oraz świadczenie usług - kraj zobaczymy dwa podsumowania: sumę sprzedaży danego okresu oraz - dodatkowe podsumowanie dzięki znacznikowi "Paragon fisk." - sumę wpisów "PF - faktury do paragonów fiskalnych";

Obrazek

- wartość sprzedaży wykazana w części deklaracyjnej JPK (czyli wartość sprzedaży i podatku od sprzedaży do ewentualnej zapłaty) można wyliczyć z w/w rejestru sprzedaży vat jako różnicę między sumą sprzedaży łącznej i sumą z linii PF - faktury do paragonów fiskalnych
- aby uniknąć samodzielnego liczenia możemy po prostu wywołać zestawienie sprzedaży z poziomu wysyłki JPK; okno wysyłki najwygodniej wywołać z okna Księga - VAT-7 - JPK (po uprzednim zamknięciu (zakłódkowaniu) miesiąca)

Obrazek

- z okna wysyłki wybieramy "Zestawienie sprzedaży"

Obrazek

- na zestawieniu tym zobaczymy dane w taki sposób, w jaki powędrują one do części deklaracyjnej oraz ewidencyjnej pliku JPK, tzn. do części deklaracyjnej kwota podsumowania POMIJAJĄCA wartości sprzedaży z faktur do paragonów (zgodnie z podsumowaniem Zestawienia sprzedaży); do części ewidencyjnej - z odpowiednimi oznaczaniami typów dokumentów FP i RO - wszystkie wpisy wprowadzone do ewidencji, w tym osobno - faktury do paragonów i osobno sumy z raportu miesięcznego z kasy fiskalnej

Obrazek

- efektem końcowym będzie część deklaracyjna (do wydrukowania jako deklaracja VAT - F2 - Wydruki) z kwotą sprzedaży zgodną z wartością sprzedaży z kasy fiskalnej

Obrazek


Dla wpisów do księgi przychodów i rozchodów różnica polegać będzie na użyciu kolumny S - tylko rejestr VAT na wpisie dla faktury do paragonu. Opcja "Tylko rejestr VAT" zaznaczy się dzięki temu automatycznie. Pozostałe księgowania przebiegają analogicznie do przedstawionych wyżej na przykładzie ksiąg handlowych.
ODPOWIEDZ