Parametry ZUS właściciela - nowa biblioteka a mały ZUS (MDG)

Lista najczęściej zadawanych pytań dotyczących korzystania z programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO opracowana przez pracowników serwisu Reset2.

Moderatorzy: sławek, Mariusz

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 705
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k.
Kontakt:

Parametry ZUS właściciela - nowa biblioteka a mały ZUS (MDG)

Post autor: sławek » czw, 07 lutego 2019 11:54

Od 01. stycznia 2019 do katalogu obniżonych składek ZUS dołącza "Mały ZUS" (MDG), stanowiąc już trzecią (obok ulgi na start i stawek preferencyjnych) grupę obniżonych składek społecznych.

Aby ułatwić naszym Użytkownikom poruszanie się w zmieniających się uprawnieniach udostępniliśmy przypisaną do okna Właściciele bibliotekę parametrów ZUS, w której możliwe będzie wprowadzanie danych historycznych dotyczących poszczególnych okresów i deklarowanych w nich rodzajach składek, podstawach składek oraz innych wskaźnikach istotnych do wyliczenia opłacanych składek.

Biblioteka dostępna jest w oknie Właściciele na zakładce ZUS.

Obrazek

Dla nowo wprowadzonego właściciela utworzą się parametry z datą "od" określoną jako pierwszy dzień danego roku.

Po kliknięciu w opcję Parametry ZUS możemy wybrać jedną z czterech opcji:


1. Ulga na start

Obrazek

Obszerny materiał wyjaśniający merytoryczne szczegóły dostępny jest na stronach zus.pl - Ulga na start

W programie zaznaczenie opcji "ulga na start - 6 miesięcy" powoduje, że zaznaczone są jedynie składki zdrowotne. Pozostałe składki nie są opłacane.
Informację o dacie, do której obowiązuje danego właściciela ulga na start Użytkownik powinien wprowadzić samodzielnie.


2. Preferencyjne składki ZUS

Obrazek

Materiał źródłowy z ulotką objaśniającą zasady opłacania składek dostępny jest na stronach ZUS w temacie Preferencyjne składki na ubezpieczenia społeczne

W naszych programach wybór "Preferencyjne (24 mies.)" skutkuje zaznaczeniem wszystkich składek społecznych oraz zdrowotnych. Nie zaznaczone pozostają składki na fundusz pracy.

Najistotniejszym jest fakt zaznaczenia opcji "Obniżone podstawy ER i CW". Dzięki niemu w miejsce domyślnych podstaw do odliczeń od podatku dochodowego użyte zostaną składki wyliczone przy użyciu podstaw pomniejszonych, stanowiących 30% minimalnego wynagrodzenia.

Wysokość podstaw składek domyślnych oraz obniżonych można podejrzeć w menu Ustawienia - Parametry naliczania na zakładce Podstawy ZUS.

UWAGA: ani dla składek preferencyjnych, ani dla ulgi na start nie ma konieczności zaznaczania podstaw indywidualnych. Program dla podstaw składek preferencyjnych i ulgi na start korzysta z ogólnych parametrów naliczania publikowanych przez ZUS dostosowując je do odpowiedniej wysokości.


3. Mały ZUS (MDG)

Obrazek

Kompendium wiedzy dotyczące nowych preferencji w opłacaniu składek społecznych, które obowiązują od 01.01.2019 dostępne jest na stronach ZUS m.in. w temacie Mały ZUS od 1 stycznia 2019

W programie wybór opcji Mały ZUS (MDG) powoduje, że zaznaczone są składki społeczne i zdrowotne ZUZ oraz - dodatkowo - podstawy indywidualne.
Jako podstawy składek indywidualne program przyjmuje obowiązujące w tym roku podstawy obniżone zgodne z preferencyjnymi składkami ZUS (24 miesiące).

UWAGA: Wysokość podstaw do wyliczenia składek ZUS dla właścicieli korzystających z ulgi Mały ZUS należy wprowadzić samodzielnie. Program nie dokonuje automatycznego wyliczenia możliwej do zastosowania podstawy składek.
W pola podstawy indywidualne emerytalno - rentowe oraz chorobowe - wypadkowe Użytkownik ręcznie wprowadza wartości wykazane w danym roku na deklaracji ZUS DRA II lub ZUS RCA II.

Na portalu zus.pl udostępniony został kalkulator, który umożliwia wyliczenie na podstawie przychodu osiągniętego przez podatnika wysokości podstaw w ramach ulgi Mały ZUS.
ODPOWIEDZ