Samochód w firmie - opłata środowiskowa

Lista najczęściej zadawanych pytań dotyczących korzystania z programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO opracowana przez pracowników serwisu Reset2.

Moderatorzy: sławek, Mariusz

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sławek
 
Posty: 705
Rejestracja: pn, 03 marca 2008 11:11
Lokalizacja: RESET2 Oprogramowanie sp. z o.o. sp.k.
Kontakt:

Samochód w firmie - opłata środowiskowa

Post autor: sławek » czw, 24 stycznia 2019 10:39

Oprócz przygotowania dla naszych Użytkowników ułatwień związanych z księgowaniem kosztów samochodów osobowych w roku 2019 udostępniliśmy również możliwość prowadzenia ewidencji zużytego (zakupionego) paliwa, która może okazać się przydatna przy wyliczaniu opłaty środowiskowej.


Zgodnie z art. 273 ustawy Prawo ochrony środowiska do przedłożenia wykazu oraz wniesienia opłaty zobowiązany jest każdy podmiot korzystający ze środowiska (z zastrzeżeniem art. 289 ust. 1 ustawy).
Do sporządzenia wykazu oraz obliczenia wysokości podatku przydatna będzie ewidencja ilości zużytego paliwa, którą możemy prowadzić w programach R2firma, R2fk i R2księga.


Mechanizm dostępny jest w oknie Księga w trakcie księgowania kosztów (wpis Z - zakup) z użyciem opcji Samochód.

Obrazek


Uzupełniamy dane, rozpoczynając od wybrania z listy zdefiniowanego pojazdu (z uzupełnionymi danymi dotyczącymi sposobu rozliczania podatku VAT oraz podatku dochodowego). Oprócz kosztów związanych z eksploatacją wprowadzamy również ilość litrów zakupionego paliwa.


Obrazek


Wprowadzona informacja będzie widoczna w oknie księgowania. Przypisana będzie do jednego z wierszy stanowiących składową naszego rozksięgowania kosztów.
UWAGA: Ewidencję ilości paliwa możemy prowadzić również dla samochodów innych niż osobowe, z których odliczamy koszty i VAT 100%. Wystarczy w oknie Samochody wybrać opcję "ciężarowy/specjalny". Księgowanie odbywa się wtedy również przez opcję "Samochód".


Obrazek


Z zaksięgowanych wpisów samochodowych informacje o kosztach oraz o ilości zakupionego paliwa dostępne będą w postaci wygodnego zestawienia. Żeby z niego skorzystać należy upewnić się, że jest ono dostępne w menu Ustawienia - Definicje zestawień.
Zestawienie nosi nazwę "Samochody - koszty i paliwo".
Jeśli nie znaleźliśmy go na liście możemy je pobrać. W tym celu klikamy w oknie Definicje zestawień prawym przyciskiem myszy i wywołujemy opcję "Utwórz standardowe zestawienia".
UWAGA: opcja "Utwórz standardowe zestawienia" pozwala na przywrócenie wszystkich zagubionych lub usuniętych zestawień standardowych zdefiniowanych przez producenta w programach R2firma, R2fk i R2księga.


Obrazek


Jeśli zestawienie jest zdefiniowane możemy je wywołać do wydruku. Zestawienie "Samochody - koszty i paliwo" dostępne jest w oknie Samochody w menu Wydruki oraz m.in. w menu Raporty - Samochody - koszty i paliwo.

W efekcie uzyskujemy informację zbiorczą dotyczącą ilości zakupionego paliwa z podziałem na poszczególne pojazdy.

Obrazek
ODPOWIEDZ