Błąd przy weryfikacji kontrahentów z GUS

Lista najczęściej zadawanych pytań dotyczących korzystania z programów R2fk, R2księga, R2środki, R2środkiPRO i R2środkiSBO opracowana przez pracowników serwisu Reset2.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ul
 
Posty: 89
Rejestracja: pt, 09 marca 2018 10:12
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Błąd przy weryfikacji kontrahentów z GUS

Post autor: Ul » śr, 03 sierpnia 2022 15:41

Problem:
Podczas próby dodania nowego kontrahenta w: R2fk, R2księga, R2faktury i R2firma mogą Państwo otrzymać komunikat:
Nie udało się połączenie z bramką https://sprawdz-status-vat.mf.gov.pl.
blad.png
blad.png (49.7 KiB) Przejrzano 37696 razy
Z naszej analizy wynika, że Ministerstwo Finansów najprawdopodobniej podjęło decyzję o wyłączeniu dedykowanego API, umożliwiającego sprawdzanie statusu podatnika VAT, bez wcześniejszego komunikowania o tym fakcie. W związku z tym, metoda weryfikacji statusu podatnika ze stroną GUS przestała działać.

Rozwiązania:
1. Na ten moment, aby dodać nowego kontrahenta należy wyłączyć kontrolę statusu VAT. Można to zrobić poprzez: każdorazowe wyłącznie przy dodawaniu kolejnego kontrahenta jak i globalnie poprzez wyłączenie sprawdzania statusu VAT nowych dostawców/odbiorców (w menu Ustawienia –> Konfiguracja –> zakładka Kontrahenci –> sekcja Kontrola Statusu VAT).
planikVAT.png
planikVAT.png (31.01 KiB) Przejrzano 37696 razy
konfiguracja.png
konfiguracja.png (26.78 KiB) Przejrzano 37696 razy

Po dodaniu nowego kontrahenta istnieje opcja sprawdzenia na wykazie podatników VAT (biała lista) – funkcjonalność jest dostępna spod prawego przycisku myszy na danym odbiorcy/dostawcy w oknie Kontrahenci i umożliwi ona weryfikację, czy dany kontrahent jest czynnym płatnikiem VAT (funkcjonalność jest dostępna od wersji MAXI programu).
biala_lista.png
biala_lista.png (29.78 KiB) Przejrzano 37696 razy

Ze względu na brak możliwości sprawdzenia w oknie wysyłki JPK statusu VAT dostawców i odbiorców z pliku, radzimy przed wysyłką weryfikację statusu poprzez ww. funkcjonalność sprawdzania na wykazie podatników VAT (na białej liście) bądź poprzez stronę Sprawdzenie statusu podmiotu w VAT.

2. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników, istnieje możliwość skorzystania z pliku C:\STVATOLD.R2. Utworzenie takiego pliczku tekstowego i wgranie go do katalogu C:\ (zawartość pliku jest nieistotna) spowoduje, że program automatycznie będzie testował status VAT korzystając z ministerialnej strony Sprawdzenie statusu podmiotu w VAT. Weryfikacja statusu może jednak trwać nieco dłużej niż odbywało się to za pomocą API.
Wskazówka:
Aby stworzyć plik, należy na pulpicie użyć opcji Nowy -> Dokument tekstowy (dostępnej pod prawym przyciskiem myszy) - nadać mu nazwę STVATOLD, a po jego zapisie zmienić rozszerzenie .txt na .R2.
Tak utworzony plik powinien zostać wklejony na dysk C:\.

Nie posiadamy informacji kiedy dotychczasowy kształt funkcjonalności zostanie przywrócony i jeśli to konieczne – czy będą ewentualnie wymagane po naszej stronie dodatkowe prace. Oczywiście na bieżąco monitorujemy sytuację i w przypadku jakichkolwiek zmian zostaną Państwo przez nas o nich powiadomieni.
ODPOWIEDZ