Jak wystawić fakturę korygującą?

Lista najczęściej zadawanych pytań dotyczących korzystania z programu R2faktury, R2fakturyPRO opracowana przez pracowników serwisu Reset2.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
hadassa
 
Posty: 160
Rejestracja: wt, 04 maja 2010 10:47
Lokalizacja: SYMFONIA sp. z o.o.
Kontakt:

Jak wystawić fakturę korygującą?

Post autor: hadassa » czw, 28 października 2010 10:26

Aby wystawić fakturę korygującą (lub inny dokument korygujący) należy najpierw odszukać dokument, który ma zostać skorygowany.
Jeśli ten dokument wystawiono przed rozpoczęciem użytkowania programu, należy go najpierw wystawić w programie z datą, numerem i zawartością tak jak na oryginalnym dokumencie.
Po ustawieniu się na takim dokumencie przechodzimy na zakładkę Pozycja, na której z kolei przechodzimy na zakładkę Korekty. Znajduje się na niej tabelka z korektami wystawionymi do aktualnego dokumentu.
Po przejściu do tej tabelki z korektami rozpoczynamy wystawianie dokumentu korygującego naciskając klawisz Insert lub klikając w przycisk plus
Zamiast aktualnego dokumentu na ekranie pojawi się nowy dokument korygujący. Na dokumencie korygującym zakładka Pozycje podzielona jest na trzy dodatkowe zakładki 1.Było, 2.Powinno być i 3.Różnica.
Program ustawi się automatycznie na tabelce z pozycjami dokumentu oryginalnego (zakładka 1.Było). Klikając podwójnie lub naciskając Enter na pozycji, którą chcemy skorygować, przejdziemy na zakładkę 2.Powinno być, gdzie można określić właściwą ilość i cenę. Program sam wyliczy różnicę w stosunku do oryginalnej pozycji (na zakładce 3.Różnica).
Jeśli chcemy dodać do faktury korygującej nową pozycję, taką której nie było na korygowanej fakturze, należy przejść na zakładkę 2.Powinno być, kliknąć zielony plus lub nacisnąć Ins w tabelce z pozycjami, po czym przejść do kolumny z nazwą lub indeksem asortymentu,wybrać asortyment z listy asortymentów i określić pozostałe pola (ilość, cena).
Jeśli chcemy skorygować pozycję faktury, na której zastosowano błędną stawkę podatku VAT, należy skorygować ilość na zero w błędnej pozycji (tak jakby był to zwrot tej pozycji), po czym utworzyć nowy asortyment na liście asortymentów z właściwą już stawką VAT i następnie utworzyć nową pozycję faktury korygującej z tym właśnie nowym asortymentem oraz z ilością i ceną netto taką jak w korygowanej pozycji.
Przed zaakceptowaniem dokumentu powinniśmy jeszcze określić przyczynę dokonania korekty. Wpisuje się ją na zakładce Uwagi jako Uwaga1. Pamiętajmy jeszcze o prawidłowym określeniu sposobu płatności (zakładka Płatności).

Zaczerpnięte z instrukcji obsługi programu R2Faktury, rozdział Sprzedaż/Faktury korygujące.
ODPOWIEDZ