Wyjaśnienie obliczenia podstawy

Miesięczne rozliczenie pracy

Podczas wprowadzania nowego zasiłku w Karcie zasiłkowej możemy uzyskać wyjaśnienie wyliczenia podstawy wymiaru zasiłku za każdy miesiąc ujęty do obliczeń. W tym celu, po ustawieniu się na wybranym miesiącu klikamy w przycisk . Ukaże się informacja:

Podstawa chorobowego zależy od składników, które wchodzą w skład tej podstawy. To, które składniki wynagrodzeń i w jaki sposób wpływają na wyliczenie podstawy chorobowego, określamy w bibliotece składników wynagrodzeń (patrz Definiowanie i nadzór - Składniki wynagrodzeń). Odpowiada za to właściwość Do podstawy chorobowego, określana indywidualnie przy każdym składniku.

Wyjaśnienie dotyczy sposobu wyliczenia podstawy chorobowego z wybranego miesiąca, czyli pozycji Podst.chor. Podstawa ta składa się z następujących podstaw cząstkowych, które obliczane są oddzielnie dla następujących rodzajów składników:

Tak obliczoną podstawę chorobowego należy odbruttowić, czyli pomniejszyć o składki ZUS płatne przez pracownika od wyliczonej podstawy. Jeśli podstawy nie były uzupełniane, kwoty składek są dokładnie w wysokości składek ZUS płatnych przez pracownika (z listy płac). Natomiast w przypadku podstaw uzupełnionych obliczany jest właściwy procent tych składek (faktycznie naliczonych na listach płac) i składki obliczane są jako podstawa uzupełniona razy ten procent.

Dodatkowo w wyjaśnieniu znajduje się informacja, czy podstawa chorobowego za dany miesiąc zostanie Ujęta do obliczenia zasiłku/wynagrodzenia chorobowego (czy przepracowano więcej niż połowę miesiąca).

Jeśli za dany miesiąc istnieje bilans otwarcia, podstawa chorobowego pobierana jest tylko z niego (już nie z angażu i list płac, nawet jeśli istnieją naliczenia za dany miesiąc), o czym informuje czerwony napis Wpis z bilansu otwarcia.

Dodatkowe podstawy kwartalne, półroczne i roczne pobierane są z tych składników wynagrodzeń, które mają odpowiednio określoną właściwość Do podstawy chorobowego. W tych okresach też istnieje możliwość pobierania wartości nominalnych, wyliczonych i wyliczonych uzupełnianych do pełnego okresu (kwartału, półrocza i roku).