Wyjaśnienie naliczenia ekwiwalentu

Rodzaje wynagrodzeń

Podczas naliczania ekwiwalentu za urlop możemy uzyskać wyjaśnienie średniej godzinowej ekwiwalentu. W tym celu, klikamy dwukrotnie w przycisk obok pola systemowego Śr.godz.ekwiw.za urlop. Ukaże się informacja:

Ekwiwalent za urlop wyliczany jest według następujących zasad:

  1. obliczana jest średnia miesięczna ekwiwalentu (S3M)
    - kwota ta mówi nam, ile pracownik średnio miesięcznie zarobiłby pracując we wszystkie dni w miesiącach branych do średniej (standardowo 3 ostatnich); liczona ze zmiennych składników, które we właściwości Do podstawy ekwiwalentu mają ustawione: wart.wylicz.z ... lub przelicz.po akt. stawkach z ...

  2. pobierany jest współczynnik ekwiwalentu (WSP)
    - współczynnik ten mówi nam, jaka w danym roku jest średnia ilość dni pracujących w miesiącu

  3. wyliczana jest średnia godzinowa ekwiwalentu (SDEK), jako ((S3M+A1AM+AG)/(WSP*8*Etat))
    - najpierw wyliczana jest średnia dzienna, jako średnia miesięczna podzielona przez współczynnik ((S3M+A1AM+AG)/WSP)
    - średnia godzinowa wyliczana jest ze średniej dziennej dzielonej przez ilość godzin pracy w dniu (8*Etat)
    - ilość godzin pracy w dniu standardowo wynosi 8 (a właściwie jest to dobowy wymiar czasu pracy ustalany w kalendarzu w pozycji Godz./Dzień) i dodatkowo uwzględniany jest wymiar czasu pracy danego pracownika (etat)

  4. średnia godzinowa przemnażana jest przez ilość godzin ekwiwalentu i otrzymujemy kwotę ekwiwalentu za urlop

UWAGA 1. Dla przyspieszenia naliczeń procedura wykonuje się tylko wtedy, jeśli na listę płac podstawią się godziny ekwiwalentu.

UWAGA 2. Istnieje dodatkowe pole systemowe Śr.mies.ekwiw.za urlop, które nie jest wykorzystywane przy wyliczaniu ekwiwalentu, lecz może zostać użyte do obliczenia innych składników wynagrodzeń, na przykład odprawy lub trzynastki. Wstawienie tego pola do definicji listy spowoduje, że procedura wyliczenia ekwiwalentu, wyliczająca również średnią miesięczną ekwiwalentu, będzie wywoływana nie tylko wtedy, gdy wystąpią godziny ekwiwalentu.

Współczynnik ekwiwalentu pobierany jest z parametrów naliczania. Jeśli w programie nie ma pobranych aktualnych parametrów to współczynnik zostanie pobrany z kalendarza przypisanego do pracownika. Gdy w danym kalendarzu (na dany rok) uzupełnione jest pole Wsp.ekwiw. to ta wartość traktowana jest jako współczynnik. Jeśli natomiast pole to jest puste, wtedy współczynnik wyliczany jest automatycznie na podstawie ustalonego na cały rok harmonogramu pracy (kalendarza). W związku z tym dobrze jest na początku roku właściwie uzupełnić kalendarz na dany rok (patrz Miesięczne rozliczenie pracy - Kalendarze).

UWAGA. Standardowo współczynnik pobiera się z kalendarza z roku, w którym następuje wypłata ekwiwalentu (czyli po dacie wypłaty listy). Jeśli chcemy pobrać współczynnik z okresu wynagrodzeń listy płac, musimy w polu systemowym Współczynnik ekwiw.za urlop (menu Definicje - Pola systemowe) zmienić właściwość współczynnik z roku wynagrodzenia na Tak.

Średnia miesięczna ekwiwalentu, a co za tym idzie kwota ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy zależy od składników, wchodzących do podstawy ekwiwalentu. To, które składniki wynagrodzeń i w jaki sposób wpływają na wyliczenie ekwiwalentu, określamy w bibliotece składników wynagrodzeń (patrz Definiowanie i nadzór - Składniki wynagrodzeń). Odpowiada za to właściwość Do podstawy ekwiwalentu, określana indywidualnie przy każdym składniku.

Średnia miesięczna ekwiwalentu składa się z kilku średnich, które obliczane są oddzielnie dla następujących rodzajów składników: