Inne rodzaje dochodów

Definiowanie i nadzór

Program umożliwia również wypłaty, rozliczanie dochodów i wydruk deklaracji dodatkowych:

W tym celu należy przygotować właściwe definicje list płac, kierując się poniższymi wskazówkami.

Akcje (PIT-8C)

Wprowadzamy nową definicję listy według szablonu Inne dochody. Do definicji dostawiamy pola systemowe, które pojawią się w sekcji D deklaracji PIT-8C (czyli dochody, o których mowa w art.30b ust.2 ustawy):

UWAGA. Jeśli koszty uzyskania przychodu mają być różne od przychodu to w definicji listy musi się znaleźć pole systemowe Koszty uzyskania PIT-8C.

Dodatkowo do tej definicji wprowadzamy składniki wynagrodzeń, które pojawią się w sekcji D deklaracji PIT-8C - czyli przychody, o których mowa w art.20 ust.1 ustawy (od 2019 roku wykazywane w sekcji F na Pit11). Składniki te musimy wcześniej wprowadzić do biblioteki składników, określając przy nich następujące właściwości:

UWAGA. W tym wypadku z definicji listy należy usunąć pola dotyczące podatku (Podst.opodatkowania, Podatek doch.nalicz., Podatek dochodowy).

Stypendia (PIT-11)

W bibliotece składników wprowadzamy stypendium wolne od podatku i stypendium opodatkowane, określając przy nich następujące właściwości:

Wprowadzamy nową definicję listy według szablonu Inne dochody. Do definicji dostawiamy przygotowane wcześniej odpowiednie składniki: Stypendium wolne od podatku i Stypendium opodatkowane.

Diety radnych (PIT-R)

W bibliotece składników wprowadzamy diety wolne od podatku i diety opodatkowane, określając przy nich następujące właściwości:

Wprowadzamy nową definicję listy według szablonu Inne dochody. Do definicji dostawiamy przygotowane wcześniej odpowiednie składniki: Diety wolne od podatku (1), Diety wolne od podatku (2) i Diety opodatkowane.