Zakup z odwrotnym obciążeniem

,    - INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA - KSIĘGA HANDLOWA - Księgowanie dokumentów - Przykładowe księgowania

Faktury zakupu z odwrotnym obciążeniem VAT księgujemy korzystając z wpisów rodzaju B - Odwrotne obciążenie (zakup). Termin "odwrotne obciążenie" oznacza, że zgodnie z przepisami podatnikiem VAT jest nabywca (np. krajowy zakup surowców wtórnych lub jeżeli dokonującym dostawy na terytorium kraju jest podatnik nie posiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju).

Zaksięgowane w ten sposób faktury wyszczególniane są w rejestrze sprzedaży VAT Transakcje pozostałe (vat należny) oraz w rejestrze zakupu VAT Nabycie towarów i usług (vat naliczony).

Faktura z odwrotnym obciążeniem jest wystawiona z pominięciem stawek VAT. Aby ją prawidłowo zaksięgować mamy dwie możliwości:


Dla prawidłowego wypełnienia deklaracji VAT niezbędne jest przypisanie transakcji z odwrotnym obciążeniem do odpowiedniego punktu z art.17 ust.1 ustawy o VAT. W zależności od rodzaju transakcji wybieramy odpowiedni punkt (pkt):

UWAGA. Wpisy B - Odwrotne obciążenie (zakup) wybieramy tylko dla zakupów. Sprzedaż, dla której nabywca jest podatnikiem, księgujemy jako S - Sprzedaż krajowa z zaznaczonym polem Odwrotne obc. (patrz Sprzedaż z odwrotnym obciążeniem).