|
Fakturę VAT marża można zaksięgować na trzy sposoby:
automatycznie z wystawionego dokumentu w module R2faktury systemu R2firma
z pliku importowego z programu R2faktury
wprowadzając samodzielnie księgowanie w oknie KSIĘGA HANDLOWA.
Poniżej opisana została ostatnia z w/w możliwości.
Wprowadzenie sprzedaży procedurą VAT marża rozpoczynamy od utworzenia nowego wpisu w księdze (Ins) rodzaju S - Sprzedaż krajowa. Po wpisaniu daty oraz opisu zdarzenia gospodarczego klikamy w przycisk Marża (Alt+M) znajduący się pod tabelką z pozycjami.
Pojawi się okno FAKTURA MARŻA, w którym określamy:
Wartość zakupu brutto - wartość brutto z faktury zakupu
Wartość sprzedaży brutto - wartość brutto z faktury sprzedaży
Wartość marży brutto - różnica między wartością brutto sprzedaży towaru lub usługi a wartością brutto jego zakupu. Pole wyrażone kwotowo.
Stawka Vat - należy wybrać odpowiednią stawkę VAT
Vat - obliczony podatek VAT na podstawie wcześniejszych kwot
Wartość marży netto - różnica między wartością marży brutto a wyliczonym podatkiem VAT
Pozwól na ujemny vat - dostępne w przypadku marży ujemnej, czyli jeśli wartość sprzedaży brutto jest mniejsza od wartości zakupu brutto. W takiej sytuacji powstaje zerowa kwota vatu, gdyż vat nie może mieć ujemnej wartości. Jeśli jednak księgujemy faktury marża korygujące, to w niektórych przypadkach vat ujemny jest dopuszczalny (do wysokości vatu na korygowanej fakturze), w takiej sytuacji należy zaznaczyć pole Pozwól na ujemny vat.
Oddział, Kontrakt - dodatkowe kryteria przydatne przy wydrukach.
Po zaakceptowaniu OK wprowadzonych danych program utworzy automatycznie odpowiednie pozycje wpisu, tak aby prawidłowo zaksięgować go w księdze oraz rejestrze vat. Dodatkowo zostanie zaznaczone pole Marża służące do łatwej identyfikacji wpisów tego typu.
Przed akceptacją całego wpisu należy jeszcze uzupełnić dane faktury zakupu na zakładce Marża:
Procedura - wybieramy jedną z dostępnych opcji: usługi turystyczne, towary używane, dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie i antyki.
UWAGA. W przypadku gdy przy świadczeniu usługi turystycznej, oprócz usług nabywanych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, podatnik wykonuje we własnym zakresie część świadczeń w ramach tej usługi, zwanych dalej "usługami własnymi", odrębnie ustala się podstawę opodatkowania dla usług własnych i odrębnie w odniesieniu do usług nabytych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty.
W związku z tym należy osobno zaksięgować każdą z tych usług.
Do faktury - nr faktury zakupu
Z dnia - data wystawienia faktury zakupu
Dostawca - dane dostawcy widniejące na tej fakturze zakupu.
W menu drukowania (F2) w sekcji Rejestr sprzedaży możemy wydrukować rejestr Procedura marży zawierający rozliczenie vat od dokumentów wystawionych w procedurze marży z podziałem na usługi turystyczne (art.119 ustawy o VAT) oraz pozostałe (art.120 ust.4 sustawy o VAT).
UWAGA. W przypadku faktur zakupowych przeznaczonych do sprzedaży w trybie marża należy korzystać z opcji Inna data Vat dostępnej na zakładce ROZLICZENIE VAT w polu Kiedy, ponieważ wpisy zakupowe muszą być "zawieszone" co do daty rozliczenia vat do momentu, gdy powiązana z nimi faktura sprzedaży zostanie wykazana w rejestrze i JPK.
Księgowanie dokumentów wg procedury marży dostępne jest w wersji STANDARD, MAXI i PRO.