Płatności

,    - INSTRUKCJA UŻYTKOWNIKA - KSIĘGA HANDLOWA - Księgowanie dokumentów

Program umożliwia szczegółowe określenie i rozliczenie sposobu oraz formy płatności, zarówno jeśli chodzi o nasze należności (dłużników) jak i zobowiązania (wierzycieli).

Standardowo przy księgowaniu dokumentu, po wypełnieniu pozycji z kwotami, wpis zaznacza się jako nierozliczony (niezapłacony). Faktury terminowe płaci się w kasie lub przez bank, ale jeśli mamy fakturę gotówkową, która jest płatna w dniu wystawienia, można zapłacić ją od razu w trakcie wprowadzania dokumentu:

W przypadku płatności ratalnych możemy ustalić wysokość i termin płatności każdej raty (ilość rat jest dowolna). Dla każdej raty wprowadzamy:

Jeśli księgujemy fakturę terminową (czyli taką, która nie jest jeszcze zapłacona), to pola Zapłacono, Data, KP/KW oraz K pozostają puste. Wypełnią się automatycznie, jeśli później zaksięgujemy zapłatę za tę fakturę w raporcie kasowym albo bankowym.

Jeśli księgujemy fakturę gotówkową (czyli zapłaconą w momencie wystawienia), możemy postąpić tak jak w przypadku faktury terminowej, czyli najpierw zaksięgować fakturę w oknie KSIĘGA HANDLOWA a potem zapłatę za nią w oknie KASA/BANK. Mamy do wyboru jednak również inne rozwiązanie. Możemy od razu w trakcie księgowania faktury wpisać kwotę zapłaty w kolumnie Zapłacono i odpowiednią formę zapłaty (inną niż przelew). Przy akceptacji całego wpisu program automatycznie zaksięguje zapłatę za tę fakturę w odpowiednim raporcie kasowym. Odpowiednim tzn. takim, który ma zgodną walutę i formę płatności. Możemy wskazać odpowiedni rodzaj raportu w definicji rejestru księgowego, albo program sam wybierze taki raport z listy wszystkich dostępnych raportów.

Jeśli dokument w księdze oraz w kasie zostanie zaksięgowany w tym samym rejestrze księgowym, to dekrety w księdze i w kasie będą miały ten sam numer i na wydruku dziennika dekretów oraz polecenia księgowania będą figurowały jako jeden wspólny dekret.

Np. dokument PK dla pokazanej wyżej zapłaty wygląda tak:

a gdyby fakturę 44/10/2016 zaksięgowano w rejestrze "Kasa" zamiast w rejestrze "Zakup towarów", to PK wydrukowane zarówno z okna KSIĘGA HANDLOWA jak i z okna POZYCJE RAPORTU KASOWEGO wyglądałby tak:

 

Pod tabelką z płatnościami znajduje się podsumowanie z kwotami Do zapłaty, Zapłacono i Pozostaje. W przypadku dokumentów zakupu wszystkie kwoty w podsumowaniu są ujemne, co oznacza, że jest to nasze zobowiązanie, czyli że to my zalegamy z płatnościami. Jeśli ustawimy się kursorem na jedno z wymienionych pól, to dodatkowo uzyskamy informację o ujętej kwocie VAT. Ponadto dostępne są pola:

Jeśli korzystamy z wersji MAXI lub PRO, obsługującej waluty obce, to we wpisach walutowych zakładka PŁATNOŚCI zawiera kilka dodatkowych kolumn i pól: