|
Przed przystąpieniem do pracy z dekretami należy odpowiedzieć na podstawowe pytanie: czy koszty wynagrodzeń rozksięgowywane będą na miejsca powstawania kosztów (działy) lub projekty (zlecenia)?
Jeśli koszty wynagrodzeń zakładu nie są rozksięgowywane na zakłady i zlecenia:
przy definiowaniu pomijamy rozdziały Rodzaje kosztów, Zestawienia kosztowe i Symbole kont, przechodząc od razu do rozdziału Dekrety księgowe
przy uzupełnianiu danych pomijamy bibliotekę zleceń, w bibliotece działów pomijamy zakładkę Subkonta, nie uzupełniamy ewidencji kosztów przy pracownikach
przy rozliczaniu wynagrodzeń nie korzystamy z zestawienia kosztów, przechodząc od razu do generowania dekretu księgowego
Jeśli natomiast koszty wynagrodzeń zakładu są rozksięgowywane na zakłady i (lub) zlecenia to zapoznajemy się szczegółowo po kolei z następnymi rozdziałami.
UWAGA. Szczegółowe rozbicie kosztów wynagrodzeń (zarówno w zestawieniu kosztowym, jak i w dekrecie księgowym) dostępne jest w systemie rozszerzonym o moduł kosztów.
Przed rozpoczęciem definiowania dekretów księgowych i zestawień kosztowych należy przeanalizować dekrety księgowe z jednego wzorcowo zaksięgowanego miesiąca i sprecyzować następujące założenia:
ile i jakie dekrety tworzone są w miesiącu? jeden zbiorczy? oddzielnie na każdy rodzaj wynagrodzeń?
czy w kosztach rodzajowych wyróżniamy oddzielnie wynagrodzenia podstawowe (umowy o pracę) i inne (ryczałt samochodowy)?
czy księgujemy oddzielnie umowy cywilnoprawne (umowy zlecenia i umowy o dzieło)?
według jakiego kryterium przyjętego w programie rozbijane są koszty wynagrodzeń? wg działów? wg zleceń? wg działów i zleceń?
na kontach grupy '4' wg działów?
na kontach grupy '5' wg zleceń?
bez rozbicia na subkonta, ale z wykorzystaniem miejsc powstawania kosztów jako dodatkowego przekroju w programie księgowym?
bez rozbicia na subkonta, ale z wykorzystaniem projektów jako dodatkowego przekroju w programie księgowym?
czy wszystkie składniki wynagrodzenia poszczególnych pracowników rozdzielane są w tych samych proporcjach w ramach poszczególnych kryteriów?
całe wynagrodzenie brutto pracownika rozksięgowywane jest na poszczególne zlecenia?
niektóre składniki wynagrodzeń (np. premie) rozdzielają się w innych proporcjach na poszczególnych zleceniach?
koszty urlopów i wynagrodzenia chorobowego rozdzielają się proporcjonalnie na poszczególne projekty? czy wydzielone są oddzielne subkonta na tego typu składniki wynagrodzeń i tam księgowane są one bez wskazania poszczególnych projektów?
czy to samo kryterium rozbicia odwzorowywane jest tymi samymi subkontami na różnych kontach?
w przypadku rozksięgowania na działy (lub zlecenia) oddzielnie wynagrodzenia brutto i składek ZUS subkonta tych samych działów są takie same na obu kontach?
w przypadku tych samych projektów wykonywanych w ramach umowy o pracę i umów cywilnoprawnych struktura rozksięgowania projektów (subkonta) w ramach rodzaju umowy jest taka sama?
czy istnieją składniki wynagrodzeń rozksięgowywane na indywidualne konta pracowników?
pożyczki zakładowe? kzp? komornik?
Znając odpowiedzi na te pytania możemy przystąpić do budowania przykładowego dekretu. Pozwoli nam to zrozumieć mechanizmy w programie, które należy zastosować przy definiowaniu właściwego dekretu księgowego.